W połowie przyszłego roku w Gorzowie Wlkp. powstanie baza LPR W Gorzowie Wlkp. powstanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Fot. PTWP

Przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. powstanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Przedstawiciele Pogotowia i regionalnego samorządu szacują, że baza zacznie działać w połowie przyszłego roku. Ma to być jedna z czterech nowych baz LPR.

Docelowo gorzowska baza będzie mieścić się w osobnym budynku, który stanie niedaleko szpitala. Do tego czasu lotnicze pogotowie ma działać w specjalnych hangarach; natomiast do końca tego roku zostanie zakupiony śmigłowiec - podano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej z okazji podpisania porozumienia w tej sprawie.

- Pracowaliśmy nad tym siedem lat; do pierwszych rozmów usiedliśmy już w 2007 roku. W końcu udało się wyodrębnić środki na ten cel - powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak.

Koszty powstania bazy - wstępnie oszacowane na ok. 7 mln zł - poniosą samorządy: wojewódzki i miejski. Środki na zakup śmigłowca (dla tej i innych nowych baz LPR) pochodzą głównie z funduszy unijnych. Utrzymanie bazy ma zapewnić LPR.

Do tej pory rejon gorzowski obsługiwał śmigłowiec z Zielonej Góry; jednak z bazy w Przylepie do Gorzowa jest ponad 100 km. Dyrektor LPR Robert Gałązkowski podkreśla, że stworzenie nowego ośrodka będzie miało ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa pacjentów.

- Zawsze mieliśmy z Gorzowem problem - przy gorszych warunkach atmosferycznych był on całkiem spory, głównie jeśli chodzi o czas dotarcia. Przy tej odległości od Zielonej Góry jest to około 30 minut do tyłu. Powstanie bazy jednoznacznie zapewnia, że ten problem zostanie rozwiązany - ocenił Gałązkowski.

Z powstania bazy cieszą się również prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki i dyrektor szpitala Ryszard Hatała.

- Wiele razy, jako strażak-ratownik, współuczestniczyłem w akcjach ratunkowych. Zawsze mieliśmy dylemat, czy wzywać śmigłowiec na miejsce zdarzenia. Wszyscy ci, którzy mieli nieprzyjemność uczestniczyć w jakichś kolizjach, wiedzą jak bardzo ważny jest wtedy czas - powiedział Wójcicki.

Dyrektor Hatała ocenił, że powstanie bazy LPR umożliwi dalszy rozwój szpitala. - Będziemy mogli otworzyć kolejne oddziały, co wpłynie na poprawę jakości leczenia - dodał. Szpital w Gorzowie ma obecnie 20 oddziałów. Planowane jest otwarcie m.in. centrum urazowego i oddziału chirurgii naczyniowej.

14 lipca wiceminister zdrowia Sławomir Neumann mówił w Łodzi o dobiegającym końca przetargu na zakup czterech nowych śmigłowców dla LPR. Wiceminister zaznaczył, że jeżeli przetarg zakończy się pomyślnie, w kraju powstaną nowe bazy LPR: oprócz Gorzowa, także w Opolu, Michałkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego i prawdopodobnie w Siedlcach (Mazowieckie).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH