PAP/Rynek Zdrowia | 31-03-2012 10:24

W katowickiej klinice powstał oddział chirurgii onkologicznej

Oddział chirurgii onkologicznej otwarto w piątek (30 marca) w Samodzielnym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Znajdzie w nim pomoc nawet 500 pacjentów rocznie.

Do tej pory katowicka klinika znana była w kraju niemal wyłącznie z leczenia wad wzroku. Teraz rozwój onkologii następuje wraz z rozwojem oddziałów okulistycznych. Otwarcie nowego oddziału to zarazem zakończenie I etapu budowy Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej powstającego w katowickiej klinice.

Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej będzie uruchamiane stopniowo. Po otwarciu oddziału chirurgii, do użytku oddane zostaną oddział onkologii z chemioterapią i radioterapii. Koszt dotychczasowych inwestycji związanych z onkologią w klinice okulistycznej to 9 mln zł. Całe powstające Centrum będzie kosztowało 91 mln zł.

Dzięki nowemu oddziałowi po raz pierwszy w woj. śląskim kobiety będą miały możliwość skorzystania z badania przy użyciu mammografu spektralnego. To drugie tego typu urządzenie w Polsce i piąte w Europie. Nowy oddział to nadzieja dla chorych przede wszystkim na raka piersi, ale też raka tarczycy, skóry i mięsaka tkanek miękkich.

Na otwartym właśnie oddziale każdego roku pomoc znajdzie nawet pół tysiąca pacjentów z całego kraju. Już dziś zgłaszają się do szpitala chorzy z innych województw, gdzie dostęp do diagnostyki onkologicznej i nowoczesnych metod leczenia jest mniejszy.

Onkologia w klinice okulistycznej to także szansa dla studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wraz z centrum diagnostyki w szpitalu powstanie Akademickie Centrum Onkologii, które będzie nowoczesną bazą diagnozowania i leczenia pacjentów, stanowiąc zarazem zaplecze dydaktyczne.

- Rolą Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach jest kształcenie kadr medycznych na najwyższym poziomie, stąd też systematyczne wzbogacanie oferty kształcenia i tworzenie nowych jednostek dydaktycznych - wyjaśniła konieczność powstania Centrum prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dodała, że zadaniem Centrum będzie przede wszystkim opracowanie i realizacja standardów nauczania z zakresu onkologii oraz koordynacja działań szpitali klinicznych, których jednostki organizacyjne stanowić będą podstawową bazę dydaktyczną w nauczaniu w zakresie onkologii.

Rektor oraz prezydent Katowic Piotr Uszok podpisali też 30 marca umowę o współpracy i współdziałaniu w zakresie wczesnej diagnostyki i leczenia schorzeń nowotworowych sutka.