W Zabrzu rusza zakład produkcji polskich protez serca

We wtorek (7 maja) w zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) zostanie uroczyście otwarty zakład produkcji protez serca. Wytwarzane dotychczas w Zabrzu pompy wspomagania pracy serca były urządzeniami wykonywanymi w systemie "made in hand". Nowe laboratorium technologiczne pozwoli na milowy krok - produkcję na szerszą skalę.

Projekt przebudowy i doposażenia w specjalistyczną aparaturę Laboratorium Technologicznego Pracowni Sztucznego Serca został w części sfinansowany z kredytu, jaki zaciągnęła FRK na ten cel oraz ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 1,4 mln zł, przy dofinansowaniu w kwocie blisko 569 tys. zł ze środków unijnych. Wykonawcą projektu, prac budowlano-montażowych oraz instalacji specjalistycznej klimatyzacji i wentylacji było Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe Proinstal z Zabrza. Prace trwały niemal rok.

W stylu japońskim
Jak podkreśla Jan Sarna, dyrektor generalny Fundacji, przedsięwzięcie zostało zrealizowane w "stylu japońskim": opracowanie koncepcji i projektów trwało długo po to, aby realizacja zabrała jak najmniej czasu. Dyrektor Sarna dodaje, że zabrzański Proinstal sprostał wymaganiom i dobrze wywiązał się z zadania.

A nie było ono łatwe. Produkcja i montaż pozaustrojowych pulsacyjnych pomp wspomagania serca, które będą powstawały w nowym laboratorium, musi bowiem odbywać się przy zachowaniu najwyższych standardów jakości, powtarzalności, kontroli i bezpieczeństwa, a ponadto w specjalnych warunkach środowiskowych, niezbędnych przy produkcji tego typu urządzeń medycznych.

W nowym laboratorium, na powierzchni ponad 450 m kw. funkcjonuje trakt przemieszczania się personelu oraz ścieżki, którymi wędrują, w zależności od fazy montażu, części urządzeń. Całość objęta jest tzw. strefami czystymi. "Cleanroom" wyposażono w system klimatyzacji i oczyszczania powietrza o szczególnym reżimie sanitarnym (zgodnie z normą ISO7).

W tak przygotowanych pomieszczeniach protezy montowane będą przy użyciu precyzyjnych urządzeń szlifiersko-polerskich, na specjalnych, zautomatyzowanych stanowiskach do wykańczania powierzchni detali przeznaczonych do kontaktu z krwią. To bezwzględny warunek, by zapewnić pełne bezpieczeństwo pacjentowi podczas wspomagania pracy jego serca.

Milowy krok
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi nad protezami serca pracuje od lat. Pomysł stworzenia pierwszego polskiego sztucznego serca sięga roku 1986, kiedy prof. Religa, nie mogąc pozyskać go od Czechów uznał, że nie ma wyjścia - trzeba skonstruować je w Polsce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH