W Zabrzu powstanie centrum inżynierskiego wspomagania medycyny Gdzie zaprowadzi medycynę współpraca Politechniki Śląskiej z firmą Philips? Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Centrum badawcze, którego celem będzie rozwój nowoczesnych technologii dla medycyny, powstanie w Zabrzu w ramach Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej. Politechnika współpracuje przy tym przedsięwzięciu z firmą Philips Polska.

Umowę o współpracy przy Śląskim Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu władze uczelni i firmy podpisały w poniedziałek (13 marca) w Zabrzu. Jak powiedział PAP prodziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej dr hab. Marcin Kaczmarek, będzie to zespół nowoczesnych laboratoriów obejmujących praktycznie pełny zakres inżynierii biomedycznej.

- Od zagadnień związanych z biomateriałami, biomechaniką, biomechatroniką, przez przetwarzanie sygnału, technologie informatyczne, po aparaturę medyczną - będzie tu w zasadzie pełne spektrum wsparcia inżynierskiego medycyny. Politechnika wnosi ideę, myśl, projekty badawcze i po części udział finansowy. Philips daje przeogromne wsparcie, jeśli chodzi o potencjał merytoryczny; drugim aspektem jest wkład firmy w projekt - wyjaśnił Marcin Kaczmarek.

Zgodnie z poniedziałkową umową Philips Polska włoży wkład własny do projektu na poziomie 20 proc. jego wartości, na który złożą się nowoczesne technologie i pieniądze.

Centrum powstanie w oparciu o szacowany na ok. 90 mln zł projekt Assist Med Sport Silesia, który znalazł się na liście kluczowych przedsięwzięć woj. śląskiego - zapisanych w Kontrakcie Terytorialnym regionu. Będzie realizowany przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Medycyna wraz z energetyką i technologiami ICT są w grupie tzw. inteligentnych specjalizacji woj. śląskiego.

Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu - jako odrębny obiekt - powstanie w zabrzańskim kampusie Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta, w południowej jego części (w pobliżu ul. Reymonta).

- Plany już istnieją. Będą tam zagadnienia związane z informatyzacją służby zdrowia, wykorzystaniem telemedycyny, jak również pozostałe filary, czyli biomechanika i biomateriały. Mamy już podział laboratoriów, rozpoczął się proces projektowania. Jesteśmy w tej chwili na etapie technicznych rozwiązań i przygotowywania wniosku - powiedział Marcin Kaczmarek.

Wniosek o unijne dofinansowanie zostanie złożony do 30 czerwca br.; budowa powinna ruszyć w 2018 r. i potrwać ok. półtora roku. Rozpoczęcie pierwszych projektów planowane jest tam na ok. 2020 r., a ich pierwsze implementacje w szpitalach - na 2022 r.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH