DKX/Rynek Zdrowia | 05-04-2019 20:01

W Tychach powstanie środowiskowy dom samopomocy

Zapadła decyzja o rozbudowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego OREW w Tychach (Śląskie). W tym ośrodku mogą przebywać osoby tylko do 25. roku życia, pojawił się więc problem, co zrobić z opieką nad starszymi niepełnosprawnymi - odpowiedzią na te potrzeby ma być środowiskowy dom samopomocy. Rozpoczyna się właśnie jego projektowanie.

Fot. archiwum

Placówka OREW-u od 1992 roku świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 42 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Kolejne 25 to niepełnosprawni dorośli, korzystający ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Dodatkowo wśród podopiecznych są jeszcze trzy niepełnosprawne dorosłe osoby, które biorą udział w pilotażowym programie PFRON „Rehabilitacja 25 plus”. Potrzeby są jednak znacznie większe.

- Chcemy objąć opieką większą liczbę dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych, ale na przeszkodzie stoją dziś problemy lokalowe. To właśnie stąd pomysł rozbudowy placówki o środowiskowy dom samopomocy. Sami jednak nie bylibyśmy w stanie zgromadzić takich środków - jesteśmy organizacją non-profit. Cała nasza działalność jest bezpłatna dla podopiecznych, a fundusze którymi dysponujemy to dotacje celowe, które starczają jedynie na bieżące potrzeby Ośrodka – mówi Ewa Pawlak - dyrektor ośrodka.

W pomoc włączyło się Stowarzyszenie Inicjatywa Tyska przekazując zebrane środki - w sumie niemal 35 tys. zł, a na marcowej sesji Rady Miasta Tychy radni przegłosowali uchwałę, która zabezpiecza 165 tys. zł w budżecie miasta na wykonanie projektu ośrodka.

- Wielokrotnie rozmawialiśmy z rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Wiemy, w jak trudnej sytuacji się znajdują i jak bardzo potrzebują pomocy i wsparcia. Dzięki temu ośrodkowi będą mieli choć trochę wytchnienia w opiece nad swoimi dziećmi, dlatego zdecydowaliśmy, że Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie w naszym mieście - powiedział Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

W ramach inwestycji rozbudowany zostanie OREW zlokalizowany przy al. Niepodległości 90. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, krioterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

- Zyskamy też część hostelową - choć chyba lepszym słowem będzie „część wytchnieniową”, bo będzie to miejsce dla osób, które w wyjątkowej sytuacji, np. podczas pobytu w szpitalu, nie mają z kim zostawić swoim dorosłych niepełnosprawnych podopiecznych. W tej części znajdą się dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny - dodaje dyrektor Pawlak.