W Sopocie powstaje Centrum Opieki Geriatrycznej dla Pomorza Barbara Gierak-Pilarczyk: - Sercem Centrum Opieki Geriatrycznej będą oddziały szpitalne, geriatryczny stacjonarny oraz dzienne i wiele poradni dla seniorów". Fot. Archiwum

Wysokospecjalistyczny ośrodek geriatryczno - rehabilitacyjny w Sopocie, dysponujący ok. 40 łóżkami szpitalnymi, za dwa lata ma przyjąć pierwszych pacjentów. Do dyspozycji seniorów będą też oddziały dzienne oraz poradnie, m.in. psychologiczna.

Centrum Opieki Geriatrycznej powstaje na terenie Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. W piątek po południu (22 września) oficjalnie rozpoczęła się budowa placówki.

Prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie, dr Barbara Gierak-Pilarczyk zwraca uwagę, że "nie będzie to nowy szpital, a jedynie rozbudowa tego, co jest". Projekt zakłada rozbudowę o dwa skrzydła budynku przy ul. 23 Marca, w którym obecnie znajduje się oddział rehabilitacji dziecięcej. Jest przekonana, że "sercem Centrum Opieki Geriatrycznej będą oddziały szpitalne, geriatryczny stacjonarny oraz dzienne i wiele poradni dla seniorów". Wymieniła przyszpitalne przychodnie geriatryczne i psychogeriatryczne, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne oraz diagnostyczne.

Zaznaczyła, że Centrum będzie działać głównie w "obszarze ambulatoryjno-poradnianym". - Starsi ludzie w większości są przede wszystkim samotni, muszą mieć gdzie pójść, gdzie będzie jakaś opieka - dodała.

Placówka ma być wyposażona w specjalistyczny sprzęt medyczny, m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr oraz urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi.

Projekt zakłada też wdrożenie zintegrowanego modelu opieki nad seniorami, m.in. dzięki tworzeniu zespołów świadczących usługi pacjentom w ich miejscach zamieszkania.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski przyznaje, że "to kropla w morzu potrzeb". Z Ośrodka mają korzystać mieszkańcy całego Pomorza. Ma nadzieję, że inne miasta też zdecydują się na podobne inwestycje, bo "łóżek geriatrycznych brakuje w Polsce".

Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk jest przekonany, że nowa placówka ułatwi pomorskim seniorom dostęp do specjalistycznych usług zdrowotnych, dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Uważa, że Centrum może być też miejscem kształcenia na Pomorzu geriatrów, gerontologów.

Uczestniczący w rozpoczęciu inwestycji rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Marcin Gruchała uważa, że Centrum może stać się modelową placówką dla Pomorza i kraju. - Ważne jest, że to nie będzie tylko kwestia opieki szpitalnej, ale też opieki ambulatoryjnej, opieki, która będzie mogła być prowadzona także w domu - wyjaśnił.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH