W Gdańsku zacznie działać pierwsza w Polsce nowoczesna stacja do dezynfekcji szpitalnych ścieków. Dyrekcja Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy (PCChZiG) zapewnia, że dzięki naświetlaniu lampami UV zostanie zniszczonych prawie 100 proc. obecnych w ściekach bakterii

- Badanie ścieków na zawartość bakterii chorobotwórczych przed uruchomieniem  stacji wykazało obecność m.in. bakterii coli, paciorkowca kałowego eneterokoki i bakterii beztlenowej Clostridia – mówił PAP zastępca dyrektora PCChZiG, Jarosław Głowacki.

Budowa stacji kosztowała prawie milion zł. Pieniądze na inwestycję przekazali Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urząd Marszałkowski w Gdańsku. W Pomorskim Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Gdańsku wytwarza się ok. 7 metrów sześciennych ścieków dziennie. W ich składzie są dziesiątki niebezpiecznych wirusów i bakterii.

- Także takie, które mogą wywołać zagrażającą życiu posocznicę – mówił Dziennikowi Bałtyckiemu dr Bogdan Lamparski, dyrektor szpitala.

- Część oczywiście ginie bardzo szybko, jednak są też takie, które mogą przetrwać dłużej. Prątki gruźlicy w sprzyjających warunkach żyją nawet tydzień, chociaż ze ścieków raczej trudno się nimi zarazić, bo roznoszą się drogą kropelkową. Gorzej jest z żółtaczkami. Wiadomo też, że niektóre bakterie bardzo „lubią“ wilgoć i chłód, czyli środowisko, jakie znajdą w sieci kanalizacyjnej – tłumaczy gazecie dyrektor.

Przez ostatnie lata ścieki z gdańskiego szpitala zakaźnego trafiały do cuchnącego z dala odstojnika.

- Traktowaliśmy je podchlorynem sodu B - mówi dziennikowi Jarosław Głowacki, wicedyrektor szpitala. - Środek ten nie niszczył wszystkich zarazków, w dodatku kosztował bardzo dużo. Przed trzema laty podjęliśmy starania o zbudowanie stacji oczyszczającej z prawdziwego zdarzenia. Nie mieliśmy już czasu - ustawa sprzed siedmiu lat zobowiązuje nas do skutecznej dezynfekcji ścieków.

„Moc przerobowa“ nowowybudowanej stacji pozwala na dezynfekcję nawet 14 m sześc. ścieków dziennie.

 Wczoraj (25 września) dziennik „Polska“ podał, że wirusy HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby, prątki gruźlicy, bakterie coli oraz dziesiątki innych wirusów i bakterii odkryto w ściekach wypływających z Pomorskiego Centrum Gruźlicy i Chorób Zakaźnych w Gdańsku. Szpitali, które nie mają skutecznych oczyszczalni ścieków, są w Polsce dziesiątki. Epidemiolodzy nie mają wątpliwości: to tykająca bomba biologiczna - donosi "Polska".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH