Dziennik Łódzi/Rynek Zdrowia | 01-10-2008 10:10

W Łodzi otwierają nowoczesną klinikę kardiologii interwencyjnej

Ściany w kolorze kanarkowym i pistacjowym, dwuosobowe pokoje z łazienkami i dwie najnowocześniejsze sale zabiegowe - w takich warunkach już za miesiąc będą zdrowieć łódzcy sercowcy. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 im. WAM w Łodzi kończy się remont kliniki kardiologii interwencyjnej, kardiodiabetologii i rehabilitacji kardiologicznej. 75 proc. pieniędzy na remont oddziału udało się uzyskać z funduszy unijnych.

- To klinika w pełni przystosowana do norm unijnych 2012 - mówi dr Jacek Rysz, nowy dyrektor naczelny Szpitala im. WAM. - Mamy więcej niż 6 mkw. na łóżko, pokoje z pełnym węzłem sanitarnym i sale przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jeszcze w tym tygodniu do kliniki mają przyjechać łóżka, a w następnej kolejności meble i sprzęt monitorujący. Na razie kardiologia funkcjonuje na pierwszym piętrze szpitala, w ciągu miesiąca powinna się jednak przenieść do wyremontowanego oddziału piętro wyżej. Tam od dwóch lat funkcjonują już dwie nowocześnie wyposażone sale zabiegowe z angiografami, czyli sprzętem dzięki któremu można dokładnie obejrzeć naczynia krwionośne i poszerzyć je bez konieczności cięcia chirurgicznego.

Szpital im. WAM to jeden z czterech łódzkich szpitali, które mają oddział kardiologii interwencyjnej, oprócz szpitala im. Sterlinga, szpitala im. Biegańskiego i szpitala MSWiA. Nowa WAM-owska klinika będzie najnowocześniejsza i spełni już wszystkie standardy. Docelowo ma w niej stanąć 30 łóżek, a oprócz dwóch sal zabiegowych klinikę ma wspomagać sala operacyjna, w której pacjentom wstawiane są rozruszniki serca.

- To, że kardiologię udało się wyremontować dzięki funduszom unijnym, jest dla szpitala dużym ułatwieniem - mówi dr Wiesław Chudzik, wicedyrektor łódzkiego szpitala. - Dzięki temu szybciej zaczniemy remont kolejnych oddziałów, które już czekają w kolejce, między innymi terakochirurgii, chirurgii oraz oddziału chorób wewnętrznych