Kiedy w kraju występuje tendencja do likwidacji oddziałów zakaźnych, bo w naturalny sposób mają one niskie obłożenie, a tym samym kiepską rentowność, w Łodzi inwestuje się w takie oddziały.W Oświęcimiu, w Czeladzi, Lublińcu, czy Wodzisławiu Śląskim zamknięto

Tymczasem w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi, w jednym z jego szpitalnych pawilonów powstanie nowoczesne izolatorium. Będzie to jedyny tak nowoczesny ośrodek tego typu w Polsce.

Konsultanci wojewódzcy są przeciwni likwidacji „zakaźnych”, wojewódzcy inspektorzy sanitarni również. Zdrowotni marszałkowie mają już jednak dylematy. Na jednym biegunie stawiają pieniądze wydawane na utrzymywanie oddziałów bez pacjentów, a na drugim - ustawowy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańcom województwa na wypadek wybuchu epidemii.

– Jeżeli likwiduje się jedyny oddział zakaźny w powiecie, to konsekwencje tego są oczywiste. Nie można likwidować straży pożarnej tylko, dlatego, że od jakiegoś czasu nie było pożaru – mówił podczas niedawnej konferencji Rynku Zdrowia w Krakowie doc. Aleksander Garlicki, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Będą mieć izolatorium

Dyrektorzy szpitali w większości już dylematów nie mają. „Pożarów” jest coraz mniej a fakt, że oddziały zakaźne generują straty jest tak oczywisty, że szpitale rezygnują z ich prowadzenia. Jednak nie wszędzie. Wyjątkiem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi, zwany zwyczajowo „zakaźnym”.

Biegański na miano „zakaźnego” w pełni zasługuje, ma bowiem największą ilość łóżek zakaźnych w całym województwie. Mało tego; szpital będzie rozwijał tę specjalizację.

– Od lat czyniliśmy starania, które umożliwiłyby nam rozbudowę – mówi Małgorzata Majer, dyrektor łódzkiego „Biegańskiego”. – Przede wszystkim zależało nam na budowie izolatorium, które w nowoczesny i skuteczny sposób pozwoli nam odizolować od otoczenia zakaźne, niebezpieczne przypadki. Przygotowany przez nas program uzyskał akceptację i obecnie jest na etapie wdrożenia. Realizacja całości tego przedsięwzięcia przewidziana jest do 2012 roku.

W Łodzi nie budują niczego od nowa.  Przebudowują jedynie i modernizują, ale z rozmachem. W jednym ze szpitalnych pawilonów powstanie nowoczesne izolatorium. Będzie to jedyny tak nowoczesny ośrodek tego typu w Polsce. Na co dzień będzie normalnie funkcjonującym oddziałem, w który w przypadku pojawienia się zagrożenia zostanie uruchomiony specjalny system śluz, odpowiedni system wentylacji. Rozbudowane zostanie także, o część mikrobiologiczną, laboratorium.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH