W Gorzowie Wlkp. powstała nowoczesna baza dla fizjoterapii Fot. archiwum

AWF w Poznaniu zakończyła modernizację budynku dla fizjoterapii w Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wlkp. Inwestycja kosztowała 28,7 mln zł. Jej efektem jest stworzenie komfortowych warunków do kształcenia w zawodzie fizjoterapeuty.

- Mamy nadzieję, że tutaj w Gorzowie powstanie centrum fizjoterapii, centrum nauki o rehabilitacji i będzie to swoistym magnesem przyciągającym przede wszystkim młodych ludzi, którzy będą chcieli się tutaj kształcić - powiedział rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu profesor Jerzy Smorawiński.

Według władz gorzowskiej uczelni nowe kompetencje fizjoterapeuty, takie jak między innymi diagnostyka funkcjonalna pacjenta; samodzielne kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie kinezyterapii, fizykoterapii, masażu oraz zlecanie wyrobów medycznych, otwierają fizjoterapeutom doskonałe możliwości do samodzielnej działalności medycznej.

- Zamierzamy w ciągu tego roku akademickiego złożyć wniosek o przyznanie nam II stopnia dla studiów w zakresie fizjoterapii, tak by nasi absolwenci I stopnia mogli kontynuować naukę na studiach magisterskich. Ten budynek pozwala kształcić minimum 500-600 studentów na kierunku fizjoterapia - powiedział dziekan Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej Leszek Zguczyński.

Dziekan dodał, że w ostatnich latach na gorzowskim wydziale nastąpił znaczący spadek zainteresowania kierunkiem wychowania fizycznego, co wynika z niżu demograficznego i braku pracy dla nauczycieli wf-u w województwie lubuskim.

Dawny akademik przy ulicy Orląt Lwowskich znajdujący się blisko ścisłego centrum Gorzowa Wlkp. został gruntownie wyremontowany i przystosowany do potrzeb dydaktyczno naukowych.

Zagospodarowano także duży plac między tym obiektem a znajdującym się w sąsiedztwie głównym budynkiem Zamiejscowego Wydziału. Powstał tam niewielki park z brukowanymi alejkami, ławkami, ozdobnymi murkami i fontannami oraz parking.

W samym budynku dydaktycznym jest ponad 4,7 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Pozwoliło to na wygospodarowanie miejsca na osiem sal wykładowych, dziesięciu mniejszych na potrzeby seminariów, ćwiczeń i na laboratoria. W budynku znalazły się gabinety i sale dla fizjoterapii, termoterapii, laseroterapii, kinezyterapii, elektroterapii, magnetoterapii, krioterapii i sauna oraz zaplecze dla kadry dydaktycznej.

Rektor Smorawiński powiedział, że inwestycja w Gorzowie Wlkp. była najtrudniejszą, z jaką borykała się jego uczelnia na przestrzeni kilkunastu lat. Stało się tak, gdyż jej pierwszy wykonawca ogłosił upadłość, co pociągnęło za sobą wiele problemów formalnych i finansowych, a cykl budowy nie trwał dwa lata jak zakładano pierwotnie, a aż pięć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH