Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku zostanie uruchomiony pododdział urazowo-ortopedyczny Szpitala Powiatowego w Brzesku. Józefa Szczurek, dyrektor SP ZOZ zapowiada, że będzie zabiegała o kontrakt na 2009 rok.

Już dzisiaj wiadomo, że pododdział zostanie wydzielony z części oddziału chirurgicznego. Kilka miesięcy temu pozytywną opinię wydał wojewódzki konsultant do spraw ortopedii. Oczywiście szpital musiał zakupić szereg specjalistycznych urządzeń, które pomogą w leczeniu pacjentów na tym oddziale. Sam pomysł uruchomienia tego oddziału nie jest nowy.

O jego utworzenie placówka zabiegała już od kilku miesięcy. Jak podkreśla dyrektor Józefa Szczurek, głównie mają być tutaj operowane osoby poszkodowane w wszelkiego rodzaju wypadkach. Sprawa jest o tyle ważna, że miasto leży na skrzyżowaniu ruchliwych dróg, a w pobliżu szpitala zaplanowano w przyszłości wybudowanie zjazdu z autostrady A4.

- Szpitale muszą dostosowywać się do aktualnych potrzeb. Na krajowej czwórce dochodzi nadal do wielu wypadków. Podobna sytuacja może występować na budowanej właśnie autostradzie Kraków - Tarnów. Aby udzielić ofiarom kompleksowej pomocy zdecydowaliśmy, że będziemy starali się o otwarcie takiego pododdziału - mówi starosta brzeski, Ryszard Ożóg.

Jak podkreśla dyrektor Józefa Szczurek, najważniejszym warunkiem utworzenia i funkcjonowania pododdziału chirurgii urazowo-ortopedycznej jest dysponowanie na bloku operacyjnym specjalną salą operacyjną, przystosowaną do tego typu zabiegów. Szpital musi zakupić też odpowiedni sprzęt, m.in. artroskop - urządzenie endoskopowe do diagnostyki i terapii stawów, pozwalające na nowoczesne i mało inwazyjne leczenie schorzeń układu ruchu. Całe przedsięwzięcie pochłonie kilkaset tysięcy złotych.

Na pododdziale będą też wykonywane inne -  planowe zabiegi ortopedyczne. Chorzy cierpiący, wymagający operacyjnego leczenia stawów nie będą musieli jeździć do innych szpitali. Takie zabiegi będą wykonywane na miejscu. Warto zaznaczyć, iż w brzeskiej lecznicy funkcjonuje już poradnia urazowo-ortopedyczna, która została utworzona kilka lat temu.

W przyszłości placówka zamierza rozszerzyć działalność w zakresie leczenia ortopedycznego. Wszystko jednak będzie zależało od zakupów odpowiedniego sprzętu medycznego.

Józefa Szczurek wierzy, że kontrakt na świadczenie usług medycznych na 2009 rok będzie uwzględniał też nowy pododdział. To kolejna, realizowana z powodzeniem, próba dywersyfikacji dochodów brzeskiego szpitala.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH