Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku wzbogacił się o nowy angiograf, który będzie służył pacjentom w pracowni hemodynamiki. Aparaty do diagnozowania i leczenia zawałowców kosztował 2 miliony 825 tysięcy złotych. Blisko połowę tej kwoty placówka otrzymała z Ministerstwa Zdrowia.

Zakup nowego angiografu został sfinalizowany zgodnie z planami. Procedury przetargowe nie przeciągnęły się w czasie, dlatego we wtorek 9 grudnia było możliwe jego uroczyste uruchomienie. Białystocki samorząd z budżetu dołożył do zakupu angiografu 500 tys. zł, tyle samo przekazał samorząd województwa podlaskiego, a ministerstwo zdrowia 1,3 mln zł. Do tego dochodzą jeszcze pieniądze od podmiejskich samorządów.

- Z leczenia i diagnostyki angiografem korzystać będzie rocznie około 5 tys. pacjentów, zabiegów leczniczych będzie ok. 2 tysięcy. Urządzenie będzie włączone do działającego w Podlaskiem od 1999 roku 24-godzinnego systemu leczenia zawałów. Uruchomienie tego angiografu usprawnia ten system - poinformował kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej USK, dr hab. Sławomir Dobrzycki.

Podlaskie wprowadziło taki system leczenia jako drugi region w Polsce po klinice w Zabrzu. Bogusław Poniatowski dyrektor kliniki przyznaje, że bez pieniędzy od samorządu inwestycja byłaby trudna do realizacji.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Jan Górski w momencie podpisywania umowy z miastem zaznaczał, że to angiograf nie jest potrzebny uczelni, a mieszkańcom. Jak zaznaczył to bardzo właściwe podejście samorządu.

Dotychczas Szpital Kliniczny pracował na wysłużonym sprzęcie, wykonując rocznie ok. 1,2 tys. zabiegów koronaroplastyki i ponad 2,5 tys. koronarografii. Czas oczekiwania na planowy zabieg koronaroplastyki to 3 miesiące.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH