Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie po wielkim remoncie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - Prokocimiu. Źródło: strona internetowa szpitala

Wyremontowane oddziały z blisko 300 łóżkami dla pacjentów i nowy szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem - to efekt zakończonego właśnie pierwszego etapu modernizacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie - Prokocimiu.

- Dla szpitala oznacza to nowe życie. Stary szpital nie spełniał już wymogów stawianych tego typu placówkom, a w związku z rozwojem medycy pojawiły się nowe wyzwania - mówił w poniedziałek (23 stycznia) dziennikarzom dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie dr hab. Maciej Kowalczyk.

Podczas uroczystości dyrektor podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do modernizacji placówki. Jak mówił, dzięki środkom z różnych źródeł udało się wyremontować i rozbudować ponad połowę szpitala.

Wojewoda małopolski Józef Pilch zadeklarował, że placówka otrzyma nową karetkę pediatryczną, obiecał też dalsze lobbowanie na rzecz szpitala. Parlamentarzyści PiS i PO deklarowali zgodne działania na rzecz rozwoju Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.

W poniedziałek oficjalnie otwarto po trwającym ponad rok remoncie budynek "A" zwany potocznie "Okrąglakiem". Będzie tam funkcjonować pięć oddziałów: kardiologii, gastroenterologii, reumatologii i chorób środowiskowych, onkologii i hematologii oraz leczenia żywieniowego. W sumie to blisko 200 łóżek dla pacjentów.

Dzięki rozbudowie udało się uzyskać ok. 1 tys. m kw. dodatkowej powierzchni, gdzie mieścić się będą dyżurki dla lekarzy, pomieszczenia biurowe, ale co bardzo ważne dla pacjentów: pokoje do nauki i zabawy dla dzieci oraz pomieszczenia socjalne dla rodziców.

W budynku "C" powstał nowy szpitalny oddział ratunkowy z nowoczesnymi salami zabiegowymi, zamykanym podjazdem dla karetek, poczekalnią dla pacjentów i dyżurkami lekarskimi. SOR został połączony z lądowiskiem dla helikopterów śluzą. W nadbudowanej części dla potrzeb oddziału neurochirurgii i ortopedii powstały sale dla pacjentów, sale zabiegowe, dyżurki i pokoje socjalne, pomieszczenia gospodarcze i magazynowe.

Nowe oblicze mają także szpitalna kuchnia i apteka. Apteka - jako jedyna spośród działających w szpitalach pediatrycznych - została wyposażona w nowoczesny system automatycznego przygotowywania leków dożylnych i doustnych w jednostkowych dawkach dla konkretnego pacjenta. Z jednej strony to oszczędność, z drugiej poprawa bezpieczeństwa, bo leki są opatrzone kodem kreskowym i dokładnymi informacjami o pacjencie, co minimalizuje ryzyko ich błędnego podania.

Szpitalna kuchnia została wyposażona w najnowocześniejsze systemy gotowania oraz dystrybucji posiłków, który gwarantuje, że trafiają one do pacjentów w odpowiedniej temperaturze.

Pacjenci zostaną przeniesieni do nowych pomieszczeń na początku lutego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH