Nowy sprzęt dla szpitali w Białymstoku sfinansowany ze środków unijnych? Warunek jest tylko jeden - porozumienie z placówkami działającymi w Białorusi. Wówczas Unia Europejska, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, sfinansuje aż 90 procent kosztów kwalifikowanych projektu.

O dofinansowanie starają się Białostockie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku. W połowie września do stolicy Podlasia przyjedzie delegacja z Białorusi.

Z Białostockim Centrum Onkologii chce współpracować szpital z Grodna. Centrum uzyskane środki chce przeznaczyć na przebudowę i modernizację pomieszczeń.

Najwięcej udało się jak dotąd uzyskać z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2009-2013 oraz innych programów transgranicznych. Dzięki temu na podlaską służbę zdrowia trafiło prawie dwa razy więcej pieniędzy, niż był w stanie zaoferować budżet województwa. Tylko w ramach PO Infrastruktura i Środowisko łączna wartość przygotowanych i złożonych projektów to prawie 43 miliony złotych, kolejnych 17 to efekt korzystania z programów transgranicznych.

W ramach programu Polska-Litwa najwięcej, bo aż 12 milionów złotych, zyskał Szpital Wojewódzki w Suwałkach - na modernizację dwóch oddziałów. Poza tym za 2,6 miliona złotych zostanie zakupiony sprzęt dla oddziału intensywnej terapii Szpitala Wojewódzkiego w Białymstoku. Podobny sprzęt, tyle że za prawie 244 tys. zł zostanie kupiony dla Szpitala Powiatowego w Augustowie.

Białostockie Centrum Onkologii dzięki pieniądzom unijnym przeznaczyło już 10 mln złotych na termomodernizację budynków. W Ministerstwie Zdrowia czeka zaś ich projekt na 11 milionów na zakup nowoczesnego sprzętu do radioterapii.

Szpital nie ma długów, chociaż jeszcze w 2001 roku – jak komentuje dyrektor Centrum, Marzena Juczewska – skazywano go na szybkie zamknięcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH