Corina Cretu, Komisarz ds. Polityki Regionalnej w Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele instytucji Komisji Europejskiej związanych z polityką regionalną odwiedzili Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

Goście obejrzeli Centrum Onkologii, w tym jednostki, które uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych, między innymi Zakład Diagnostyki Molekularnej, przy którym działa Biobank, gdzie gromadzone są próbki biologiczne do prowadzenia innowacyjnych badań na potrzeby nowoczesnej diagnostyki i farmakoterapii - poinformowała - Izabela Opalińska, rzecznik prasowy ŚCO.

Biobank ŚCO powstał jako drugi w Polsce i czwarty w Europie w 2012 roku dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2007 – 2013 jako wspólne przedsięwzięcie samorządu województwa, ŚCO i miasta Kielc (inwestycja kosztowała ponad 3,5 mln zł).

Goście zwiedzili też Zakład Patologii Nowotworów i Zakład Markerów Nowotworowych. - To nasza pierwsza linia walki z rakiem. Wykorzystujemy badania genetyczne do leczenia spersonalizowanego, dobieranego tak, aby chory odniósł z niego największą korzyść. Dzisiejsza onkologia to nie tylko chirurgia, radio i chemioterapia ale coraz częściej leczenie ukierunkowane genetycznie - tłumaczył gościom profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Obecnie w ŚCO ukierunkowana genetycznie terapia prowadzona jest u chorych z rakiem płuca, jelita grubego, czerniakiem, nowotworami hematologicznymi, opornym na leczenie rakiem piersi typu HER2, a także w leczeniu GIST i guzów neuroendokrynnych.

Unijni goście obejrzeli również Klinikę Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO wraz z Bankiem Komórek Krwiotwórczych, poradniami hematologicznymi, inwestycję zrealizowaną także dzięki wsparciu funduszy unijnych (rozbudowa Kliniki w ramach RPOWŚ kosztowała 28 mln zł).

Od 2014 roku w Klinice Hematologii prowadzone są autogeniczne przeszczepy komórek krwiotwórczych (od 2017 roku będą wykonywane również przeszczepy allogeniczne), tu opracowano innowacyjny schemat szczepień ochronnych przeciwko dwoince zapalenia płuc, który w znaczący sposób przyczynił się do poprawy odporności u chorych na białaczkę.

Wizyta Komisarz ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej i przedstawicieli instytucji KE związanych z polityką regionalną odbyła się w związku z podpisaniem listu intencyjnego o przystąpieniu Świętokrzyskiego do programu Lagging Regions. Ten nowy program Unii Europejskiej ma pomóc województwu świętokrzyskiemu, podkarpackiemu oraz dwóm biednym regionom w Rumunii w szybszym rozwoju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH