UE dla ZOZ-ów, czyli przydałoby się więcej...

Unijne wsparcie na inwestycje dla placówek medycznych wyniosło już 3 mld zł. To jednak kropla w morzu potrzeb: na niezbędne modernizacje potrzeba cztery razy tyle.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, gdyby w 2012 roku zaczęły obowiązywać standardy techniczne i sanitarne określone w rozporządzeniu ministra zdrowia, ZOZ-y wciąż potrzebowałyby ponad 10 mld zł na dostosowanie. A na unijne środki nie mogą liczyć do 2013 roku.

Resort zdrowia przyznaje, że pieniędzy z UE na ochronę zdrowia było za mało. Tłumaczy jednak, że nie miał wpływu na decyzje marszałków województw, którzy sami dzielili środki.

W skali kraju wydano już 85 proc. pieniędzy na zdrowie z programów unijnych, ale np.województwa świętokrzyskie i lubelskie wciąż mają do wydania około 50 proc. środków na ochronę zdrowia przewidzianych do 2013 roku.

O pieniądze z UE mogą ubiegać się zarówno publiczne, jak i niepubliczne placówki. W praktyce jednak te niepubliczne przegrywają zwykle z publicznymi: w województwie mazowieckim tylko dwie jednostki niepubliczne otrzymały dofinansowanie, w tym jedna znalazła się na liście rezerwowej.

Przypomnijmy, że w sierpniu Ministerstwo Zdrowia opublikowało, po konsultacjach zewnętrznych, projekt rozporządzenia dotyczącego wymagań fachowych i sanitarnych wobec ZOZ-ów. To już kolejna, złagodzona wersja tych przepisów. Tym razem placówki mają im sprostać do 2016 roku.

We wcześniejszej wersji rozporządzenia, wymagania fachowe i sanitarne miały być spełnione do 2012 roku. Nawet resort zdrowia zdawał sobie jednak sprawę, że ta data jest nierealna.

Przeciwko takiemu terminowi głośno protestował m.in. Związek Powiatów Polskich, postulując jego przesunięcie nawet na 2022 rok. Związek argumentował, że bez prolongowania daty trzeba będzie zamknąć około 60 proc. szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH