Toruń: trwa budowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. 9 lipca dzień otwarty Wartość tej inwestycji wynosi ponad 500 mln zł Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W niedzielę (9 lipca) zaplanowano dzień otwarty na budowie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Wartość tej inwestycji wynosi ponad 500 mln zł. Po rozbudowie w placówce będzie ok. 1 tys. miejsc dla pacjentów.

- Elementy konstrukcyjne zachodniej części nowego gmachu głównego rozbudowywanego szpitala sięgają już stropu nad drugą kondygnacją, a w zmontowanym w technologii prefabrykowanej budynku parkingowym lada chwila rozpoczną się prace wykończeniowe. W sąsiedztwie powstającego nowego budynku głównego zmontowano i zasypano pierwszy (z pięciu założonych) podziemny zbiornik retencyjny, który będzie zbierał deszczówkę na potrzeby spłukiwania toalet w całym kompleksie. Woda trafi do zbiornika przez system rynien i rur, potem zostanie podczyszczona - - poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Beata Krzemińska.

- Szpital będzie miał też trzy podziemne zbiorniki na wodę pitną - to na wypadek problemów z miejską siecią wodociągową. Obecnie są one zasypywane - dodała.

Wykonawca prac ma również wymienić system paneli fotowoltaicznych, które będą służyły do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie.

- Największe zainteresowanie budzi budowa gmachu w kształcie litery H, połączonego z istniejącym budynkiem głównym, który pomieści między innymi oddział ratunkowy, oddział kardiologii inwazyjnej, główny blok operacyjny szpitala i cztery oddziały łóżkowe. Stropodach nad jego zachodnią częścią powinien się pojawić w ciągu najbliższych kilku tygodni. Natomiast w części wschodniej budynku kontynuowane są prace ziemne oraz zbrojenie i betonowanie płyty fundamentowej. Cały obiekt zostanie oddany do użytku w październiku przyszłego roku - zaznaczyła Krzemińska.

Pierwsze samochody wjadą na nowy, czteropoziomowym parking, w listopadzie. We wrześniu wystartuje budowa pawilonu dla szpitala zakaźnego.

- W osobnym pawilonie, który stanie w miejscu powstałym po wyburzeniu starej szpitalnej kotłowni, znajdą też miejsce oddziały psychiatryczne. Początek rozbiórki w listopadzie, najpóźniej w grudniu - uzupełniła rzeczniczka. Dodała, że inwestor, którym jest samorządowa wojewódzka spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, "szacuje zaawansowanie przedsięwzięcia na 12 procent".

Według danych przekazanych przez władze województwa obecnie na budowie pracuje 295 osób, a w pewnym momencie będzie ich aż 600. Do montowania konstrukcji używanych jest 6 dźwigów - żurawi wieżowych, 4 dźwigi samobieżne oraz kilkadziesiąt innych maszyn budowlanych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH