Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek (25 kwietnia) otworzył Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Inwestycja daje nowe możliwości realizowania badań i spełniania ambicji rozwojowych - podkreślił Komorowski.

Centrum jest pierwszą jednostką na uczelni powołaną wyłącznie do prowadzenia badań naukowych, a głównym celem jego funkcjonowania ma być rozwój współpracy między sferą nauki i biznesu w zakresie transferu wiedzy. Rezultaty badań będą nieodpłatnie udostępniane przedsiębiorcom.

W centrum na początek będą realizowane cztery główne projekty badawcze: Genomika funkcjonalna w badaniach biologicznych i biomedycznych, Centrum Metod Separacyjnych i Bioanalitycznych, Zespół Interdyscyplinarnej Fizyki i Informatyki, Innowacyjne techniki badania mózgu człowieka w zdrowiu i chorobie.

Dyrektor centrum prof. Jerzy Łukaszewicz podkreślił, że jednostka będzie prowadzić badania, które przynajmniej potencjalnie znajdą zastosowanie w praktyce. Centrum zostało zbudowane w miasteczku uniwersyteckim na toruńskich Bielanach, gdzie mieści się większość wydziałów i jednostek uczelnianych. W obiekcie o powierzchni 4,5 tys. m kw. powstało 60 laboratoriów, wyposażonych w nowoczesne urządzenia i aparaturę.

Wartość inwestycji wynosi 71,5 mln zł, z czego 49,8 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt obejmuje budowę gmachu oraz zakup wyposażenia i aparatury naukowo-badawczej.

Jak zaznaczył rektor UMK, prof. Andrzej Tretyn, o randze inwestycji świadczy m.in. to, że większość pieniędzy przeznaczono na wyposażenie naukowe centrum. Komorowski życzył kadrze uniwersytetu sukcesów w staraniach o duże granty potrzebne na badania naukowe.

Podczas uroczystości na UMK prezydentowi towarzyszyła małżonka. Wcześniej Anna Komorowska, w towarzystwie Dagny Całbeckiej - żony marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, odwiedziła kompleks toruńskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, gdzie zapoznała się ze szczegółami realizowanego w regionie "medycznego pakietu stulecia" - programu inwestycyjnego w placówkach podlegających samorządowi wojewódzkiemu.

Anna Komorowska zwiedziła w placówce oddziały dziecięce. Przy wejściu podpisała się imieniem na specjalnej ścianie udostępnionej najmłodszym pacjentom do rysowania. Obejrzała także gabinety zabiegowe, na dłużej zatrzymując się w pokoju adaptacyjnym, w którym najmłodsi pacjenci mogą poprzez zabawę oswoić się z atmosferą szpitala. Jak zaznaczyła, w szpitalach widać szczególnie wyraźnie, że jeszcze ważniejsze od inwestycji w sprzęt i budynki, są inwestycje w ludzi.

Prezydent podczas pobytu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika spotkał się także ze środowiskiem astronomów i młodych miłośników astronomii.

W czwartek, przed przyjazdem do Torunia, Komorowski złożył krótką wizytę w fabryce Toruńskich Zakładów Opatrunkowych - w spółce Plastica sp. z o.o. w podtoruńskim Frydrychowie (gm. Kowalewo Pomorskie), na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Grupa TZMO SA jest firmą globalną z polskim kapitałem, produkującą artykuły medyczne i higieniczne. Do grupy należy kilkadziesiąt zakładów w 16 krajach, a wyroby firmy dostępne są w 65 państwach Europy, Azji i Afryki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH