Termomodernizacja szpitali - będą kolejne miliony do wzięcia

Od 29 października br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) będzie przyjmował wnioski o dotację w ramach programu "System Zielonych Inwestycji", z którego można uzyskać środki na termomodernizację szpitala. Na dotacje przygotowano 181 mln zł.

Wkrótce mogą się pojawić także fundusze norweskie. NFOŚiGW prowadzi rozmowy z Norwegią, Islandią i Luksemburgiem na temat szczegółów nowej perspektywy finansowej 2009-2014: alokacja 2004-2009 została już wyczerpana.

System Zielonych Inwestycji (GIS - Green Investment Scheme) – program priorytetowy „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej”, to fundusze uzyskane ze sprzedaży przez Polskę nadwyżek jednostek emisji dwutlenku węgla przyznanych nam w ramach Protokołu z Kioto.

Program przewiduje dotacje na pokrycie 30 proc. kosztów termomodernizacji i dodatkowo pożyczkę ze środków NFOSiGW na pokrycie dalszych 60 proc. Aby otrzymać pożyczkę, należy złożyć odrębny wniosek, równocześnie z wnioskiem o dotację. Szpital powinien dysponować wkładem własnym w wysokości zaledwie 10 proc. kosztów inwestycji, minimalny koszt całkowity przedsięwzięcia musi jednak przewyższać 10 mln zł.

– Placówka może spłacać pożyczkę po przeprowadzeniu inwestycji ze środków zaoszczędzonych na energii – wyjaśnia Jan Ruszkowski z NFOŚiGW.

Jak informuje NFOŚiGW dokumenty należy składać od 29 października do 29 listopada br. bezpośrednio w kancelarii NFOŚiGW albo przesyłać pocztą.

– Wnioski, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane – przypomina Jan Ruszkowski. – Dla tych przesłanych pocztą lub kurierem za datę wpływu uważa się dzień rejestracji dokumentacji w kancelarii Funduszu – dodaje.

Kto pierwszy, ten...
W NFOŚiGW podkreślają, że w ramach tego konkursu priorytet mają przedsięwziecia już przygotowane: wymagany jest gotowy audyt energetyczny oraz, w razie potrzeby, pozwolenie na budowę. W wyniku przeprowadzonych prac termomodernizacyjnych roczne zapotrzebowanie na energię cieplną powinno ulec zmniejszeniu o minimum 30 proc.

W ramach dofinansowania możliwe jest także uzyskanie środków na zakup i montaż kolektorów słonecznych pod warunkiem, że są elementem projektu termomodernizacyjnego. W przypadku tego typu inwestycji można ubiegać się również o dofinansowanie w formie pożyczki w ramach programu dla przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH