Tarnów: szpital na liście beneficjentów programu walki z rakiem

Szpital Wojewódzki św. Łukasza w Tarnowie dostanie 6,5 mln zł na rozwój radioterapii onkologicznej.

Komisja konkursowa Ministerstwa Zdrowia dokonała podziału środków przeznaczonych w latach 2010-2011 na poprawę działania systemu radioterapii onkologicznej w Polsce w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Tarnowski szpital otrzyma w latach 2010-2011 na rozwój opieki onkologicznej ponad 6,5 mln zł, które zostaną przeznaczona na doposażenie zakładu radioterapii.

Oprócz Tarnowa, dofinansowanie w ramach programu otrzymają tylko 2 inne ośrodki w Małopolsce: Centrum Onkologii Instytut im. Marii Curie – Skłodowskiej w Krakowie (15,5 mln zł) i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy (700 tys. zł).

– W Polsce, tylko na nowotwory złośliwe, zapada co roku ponad 120 tys. osób, z czego około 1,2 tys. dzieci. To liczba osób zamieszkujących miasto wielkości Tarnowa. Celem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych jest osiągnięcie średnich europejskich wskaźników w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów, a co za tym idzie średnich europejskich wskaźników skuteczności ich leczenia – mówi Anna Czech
dyrektor tarnowskiego szpitala św. Łukasza.

Zakład radioterapii z odziałem radioterapii szpitala św. Łukasza prowadzi terapię chorób nowotworowych w trybie dziennym i stacjonarnym m.in. w zakresie konformalnej radioterapii 3 D, radioterapii ze zmienną mocą dawki (IMRT), radioterapii stereotaktycznej i radiochirurgii (SRS), IGRT.

W roku 2009 na oddziale radioterapii szpitala św. Łukasza leczonych było 571 pacjentów. Ponad 2,1 tys. osób dotkniętych chorobą nowotworową było objętych opieką oddziału chemioterapii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH