Tarnów: pieniądze z UE na centrum kardiologii i park technologiczny

Realizację strategii rozwoju Tarnowa (Małopolskie) do 2020 roku mają umożliwić środki pochodzące z nowego budżetu UE. Wśród najważniejszych inwestycji mają się znaleźć m.in. przedsięwzięcia dotyczące ochrony zdrowia, infrastruktury i nauki.

Przy Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie ma powstać Regionalne Centrum Kardiologii, które będzie wiodącym w regionie ośrodkiem diagnostyczno-zabiegowo-leczniczym, prowadzącym jednocześnie działalność badawczo-rozwojową. W placówce na łącznie 120 łóżek zlokalizowanej w nowo wybudowanym pawilonie szpitalnym skoncentrowana oraz rozszerzona zostanie cała działalność kardiologiczna.

W oparciu o centrum utworzony zostanie system telemonitoringu kardiologicznego, umożliwiający specjalistom z zakresu kardiologii zdalne udzielanie konsultacji w zakresie interpretacji zapisów EKG dla lekarzy wiejskich ośrodków zdrowia, przychodni i innych placówek medycznych. Uruchomiony zostanie także system telerehabilitacji kardiologicznej, będący alternatywą dla wczesnej stacjonarnej rehabilitacji kardiologicznej.

Z kolei "Gniazda Innowacyjnych Specjalizacji" to szereg projektów, które mają wspierać rozwój gospodarki opartej na wiedzy, prowadzenie badań naukowych, promocję innowacyjności i popularyzację nauki w subregionie tarnowskim.

Program zakłada utworzenie na obszarze subregionu tarnowskiego "sieci gniazd", skupiającej przedsięwzięcia o podobnym charakterze (realizowane przez przedsiębiorców, ośrodki szkoleniowe, instytucje badawcze i naukowe oraz inne jednostki o podobnej specjalizacji), budujących oraz rozwijających subregionalne kompetencje w dziedzinach: chemii, medycyny, technik informatycznych oraz przemysłów kreatywnych.

W skład projektu wchodzą takie przedsięwzięcia, jak m.in. Regionalny Park Naukowo-Technologiczny "INFO-TECH-MED", Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego, Chemiczne Centrum Technologii i Rozwoju.

Jak przypomniał prezydent miasta Ryszard Ścigała, w obecnej unijnej perspektywie na lata 2007-2013 Tarnów zakontraktował środki europejskie w wysokości ponad 177 mln zł. Miasto jest liderem w Małopolsce pod względem pozyskanych funduszy z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH