Szumowski: w sumie ok. 48 mln zł na inwestycje w łódzkim szpitalu im. WAM Na zdj. minister zdrowia Łukasz Szumowski Fot. PTWP

Łódzkie jest ważnym województwem na mapie Ministerstwa Zdrowia - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w poniedziałek (5 lutego) podpisał umowę na dofinansowanie budowy Ponadregionalnego Centrum Zabiegowego w szpitalu klinicznym im. WAM w Łodzi.

- Łódzkie jest ważnym województwem na mapie Ministerstwa Zdrowia; niedawno podpisana została ustawa budżetowa zakładająca plan wieloletni i przekazanie blisko pół miliarda na Centrum Kliniczno-Dydaktyczne (Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - przyp. PAP), teraz podpisujemy umowę, która w sumie da kolejne ok. 48 mln zł na inwestycje w szpitalu im. WAM - podkreślił Szumowski.

Według ministra, podpisana w poniedziałek umowa o dofinansowanie jest jedną z wielu dotyczących woj. łódzkiego. Jak podał, podobnych umów jest kilkanaście, na łączną sumę ponad 200 mln zł, co sprawia, że 8 proc. wszystkich inwestycji medycznych w kraju ulokowanych jest w Łódzkiem.

- To dla nas ważny region, ważne miasto i jeden z największych uniwersytetów medycznych w Polsce - świetnie kształcący lekarzy, diagnostów, pielęgniarki, fizjoterapeutów i inne zawody medyczne, a także - co bardzo ważne - lekarzy i ratowników pola walki - zaznaczył.

Planowana przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Centralny Szpital Weteranów inwestycja to zintegrowane centrum zabiegowe, obejmujące m.in. nową przestrzeń dla klinik: ortopedii, chirurgii ręki, artroskopii, neurochirurgii oraz części kardiologii interwencyjnej, centralny blok operacyjny z 8 salami, szpitalny oddział ratunkowy (SOR) z lądowiskiem dla helikopterów na dachu, a także oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM).

- Obecnie pracujemy w czterech jednostkach - przy pl. Hallera, na ul. Sterlinga, ul. Pieniny i ul. Żeromskiego. Zbudowanie nowego centrum jest konieczne, by zlokalizować w jednym miejscu wszystkie kliniki zabiegowe, OIOM i SOR. Szpital im. WAM znajduje się w centrum miasta, trafia do nas bardzo dużo chorych z wypadków i nagłych zachorowań, dlatego zasadne jest, aby właśnie tu stworzyć takie centrum - podkreślił dyrektor szpitala im. WAM Wiesław Chudzik.

Nowy obiekt będzie zlokalizowany pomiędzy budynkiem głównym szpitala przy ul. Żeromskiego, a budynkiem okulistyki i będzie mieć ponad 11 tys. powierzchni użytkowej na pięciu kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej.

Jak poinformował Chudzik, inwestycja podzielona została na trzy zakresy, tak by szpital mógł ubiegać się o dofinansowanie tych projektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH