Szczecin: nowy pawilon położniczo-ginekologiczny za 38 mln zł

W najbliższych tygodniach do nowego pawilonu SPS ZOZ "Zdroje" przeniesiona zostanie działalność oddziałów ginekologii, położnictwa, noworodków wraz z poradniami.

W obiekcie znajdą się też pracownie diagnostyczne: RTG, USG, mammografii oraz tomografii komputerowej. Zlokalizowano tu również blok operacyjny z czterema salami.

– Co ważne dla matek planujących poród w naszej placówce, w oddziale położnictwa przewidziano pokoje tylko jedno- i dwułóżkowe, w systemie rooming-in, każdy z własnym węzłem sanitarnym, wyposażone w stanowiska mycia i pielęgnacji noworodka – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Magdalena Paczkowska, rzecznik Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Zdroje”.

Jak podkreśla, nowością na skalę województwa w placówce jest tzw. koło do porodu – nowoczesny model łóżka porodowego umożliwiający przyjmowanie podczas porodu pozycji wertykalnej oraz innych, w których pacjentka czuje się najbardziej komfortowo.

W nowym budynku znajdzie się 60 łóżek ginekologiczno-położniczych (w części położniczej w systemie rooming-in czyli „matka z dzieckiem”), 12 łóżek noworodkowych, 2 łóżka przedporodowe, 4 łóżka porodowe (każde w pojedynczej sali przystosowanej do porodów rodzinnych).

– Obecnie trwa jeszcze wyposażanie pawilonu. Część nowego sprzętu jest już na miejscu, część w drodze do placówki. Przeprowadzka oddziału odbędzie się na początku 2011 r. W okresie tuż przed nią planowane jest zmniejszenie przyjęć, tak by oddział można było przeprowadzić w ciągu jednego dnia bez zawieszania jego pracy. To będzie szybka i sprawna operacja – wyjaśnia rzecznik.

W budynku, w którym obecnie pracuje oddział zostanie przeprowadzony generalny remont. Potem zostaną tam przeniesione oddziały dziecięce, które obecnie zajmują inne budynki szpitala. Władze szpitala chcą, by oddziały dziecięce były skupione w jednym miejscu.

Wartość projektu realizowanego od października 2009 r. pod nazwą „Kompleksowa poprawa dostępności i jakości usług medycznych dla matki i dziecka – zmiana funkcji pawilonu 2B SPS ZOZ Zdroje w Szczecinie” to 38,4 mln zł.

– Kwota 21,4 mln zł pochodziła z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, 10 mln zł to środki przekazane z budżetu województwa zachodniopomorskiego. Kolejne 1,5 mln zł to fundusze z Urzędu Miasta Szczecina. Pozostałą część kosztów w wysokości 5,6 mln zł placówka pokryła ze środków własnych – informuje Paczkowska.

Szczecińska placówka posiada blisko 1000 łóżek. W 27 oddziałach szpitalnych rocznie leczonych jest blisko 30 tys. pacjentów. Szpital „Zdroje” jest obecnie największym szpitalem dziecięcym w województwie zachodniopomorskim (333 łóżka dziecięce).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH