Szczecin: czy boromeuszki poprowadzą szpital? Coraz więcej zakonów chce prowadzić własne szpitale.

Na sesji 25 stycznia szczecińscy radni będą dyskutować o utworzeniu w byłym szpitalu miejskim Centrum Opiekuńczo-Leczniczego.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, szpital przed wojną należał do boromeuszek (prowadziły tam też dom dziecka). Od 1959 r. usiłowały go odzyskać, w 1994 r. zrezygnowały z roszczeń. W 2009 r. szpital został przeniesiony do Zdrojów.

Tymczasem boromeuszki ponownie postanowiły starać się odzyskanie szpitala. Zależy im by w budynkach nadal prowadzona była działalność zgodna z ich charyzmatem. Należy do niego m.in. pomoc chorym i  osieroconym. 14 stycznia złożyły w magistracie swój projekt adaptacji budynków szpitala miejskiego.

Siostry powołując się na obliczenia ekspertów ustaliły, że w mieście brakuje miejsc, w których chorzy wypisywani z oddziałów ostrych byliby poddawani wczesnej rehabilitacji i mieli opiekę długoterminową. Według tych wyliczeń Szczecinowi brakuje ok. 200 łóżek do takiej rehabilitacji: 100 łóżek neurologicznych i neurochirurgicznych, 50 ortopedycznych, 25 kardiologicznych i 25 kardiochirurgicznych.

Do listu, który siostry skierowały do radnych i mediów dołączone było zestawienie kosztów. Inwestycja miałyby być finansowana przez fundacje kościelne – Renovabis oraz Kirche in Not, Unia Europejska, Ministerstwo Zdrowia, PFRON, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków własnych.

– Podczas dzisiejszej sesji odbędzie się debata radnych i ekspertów na temat przyszłości i funkcjonowania placówki, o jej finansowaniu i o tym, kto i w jakim zakresie miałby ją prowadzić. Na pewno potrzeby o których mówią siostry są i trzeba je zabezpieczyć. Sesja potrwa do późnych godzin, ale od godz. 12 na stronie w www.szczecin.pl będzie można wsłuchać się w transmisję sesji Rady Miasta Szczecin. Wiem, że sprawa interesuje wielu mieszkańców miasta – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Klek, z Biura Promocji i Informacji urzędu miejskiego w Szczecinie.

W programie sesji rady jest również dyskusja o mieszkaniach chronionych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które wybudować chce Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

– Projekt uchwały przewiduje wydzierżawienie Stowarzyszeniu w drodze bezprzetargowej w użytkowanie wieczyste działki o powierzchni 12 tys. m kw. na rogu ulic Hożej i Piaskowej. W projekcie znalazły się też zapisy o 97-procentowej bonifikacie od pierwszej opłaty oraz opłat rocznych, które otrzymałaby organizacja – informuje Klek.

Na działce Stowarzyszenie chce zbudować lokale, w których zamieszka 20 niepełnosprawnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH