Szczecin: 150 mln zł na Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem?

Nowoczesny oddział neurochirurgii dla dzieci i dorosłych otwarto w SPS ZOZ "Zdroje" w Szczecinie. Ten pierwszy z oddziałów zabiegowych oddany do użytku to kolejny etap powstającego w placówce w Zdrojach Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem. Całkowity koszt powstania centrum może sięgnąć 150 mln zł.

W Zachodniopomorskiem nie ma jeszcze dużego szpitala dziecięcego. Centrum ma być miejscem, gdzie mieszkańcy regionu znajdą kompleksową opiekę medyczną.

W ramach powstającego centrum w listopadzie 2012 r. oddano do użytku oddziały pediatrii i neurologii oraz psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. W 2011 r. wyremontowano i wyposażono Oddział Intensywnej Terapii Noworodka, Oddział Rehabilitacji Narządu Ruchu i Oddział Urologiczny. Wcześniej oddano do użytku także Pawilon 1 z blokiem porodowym i pracowniami: RTG, USG, mammografii i tomografii komputerowej i Centrum Leczenia Oparzeń dla Dzieci i Młodzieży.

Według planów wszystkie etapy prac nad stworzeniem Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem mają zakończyć się do końca 2014 r.

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Zdroje" Andrzej Niedzielski powiedział, że oddział neurochirurgiczny jest jednym z najlepiej wyposażonych oddziałów tego typu w kraju. Poza nowoczesną aparaturą posiada także bardzo dobre warunki socjalne dla pacjentów. Na oddziale może przebywać 19 pacjentów w jedno- i dwuosobowych pokojach z łazienkami przy każdym z nich.

Pieniądze na budowę i wyposażenie oddziału pochodziły z samorządów, budżetu państwa i środków własnych szpitala. Koszt inwestycji to około 8,3 mln zł; 1,8 mln zł kosztowały roboty budowlane a ponad 6,5 mln zł wyposażenie i aparatura medyczna.

Oddział jest jedynym oddziałem neurochirurgii dziecięcej w północnej części kraju. Najbliższe oddziały tego typu funkcjonują w Poznaniu i w Warszawie. Szpital szacuje, że na oddziale rocznie hospitalizowanych będzie około 500 pacjentów. Pierwsze zabiegi mają być przeprowadzone w przyszłym tygodniu. Razem z nowym oddziałem w szpitalu jest 948 łóżek dla pacjentów.

Do najważniejszych schorzeń, których leczeniem będzie zajmował się oddział, należą m.in. wady wrodzone ośrodkowego układu nerwowego, czaszki i kręgosłupa, choroby nowotworowe oraz zwyrodnieniowe mózgu, rdzenia i kręgosłupa.

Wśród kupionego wyspecjalizowanego sprzętu medycznego znajduje się m.in. urządzenie do neuronawigacji, które kosztowało 3,5 mln zł. Jego zastosowanie pozwala istotnie zmniejszyć możliwość neurologicznych zaburzeń po operacjach usuwania zmian położonych w newralgicznych częściach mózgowia. Za 350 tys. zł kupiono także ultradźwiękowy aspirator tkanek, który umożliwia chirurgowi selektywne usuwanie chorych tkanek z jednoczesnym oszczędzeniem tkanek zdrowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH