Świętokrzyskie: 17 mln zł z UE na rozbudowę szpitalnych oddziałów ratunkowych Całkowita wartość projektów świętokrzyskich szpitali, które otrzymają wsparcie na mocy podpisanych w piątek umów to ok. 23 mln zł Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Budowa lądowisk dla helikopterów przy szpitalach oraz rozbudowa i wyposażenie oddziałów ratunkowych w nowoczesny sprzęt będą możliwe dzięki 17 mln zł unijnego wsparcia, które trafią do czterech świętokrzyskich lecznic. Umowy w tej sprawie podpisano w piątek (3 listopada) w Kielcach.

Chodzi o szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) w Końskich, Staszowie, Skarżysku-Kamiennej i Ostrowcu Świętokrzyskim. W dwóch ostatnich szpitalach powstaną także lądowiska dla śmigłowców ratunkowych.

Umowy na wsparcie projektów z funduszy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko podpisali dyrektorzy lecznic i wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Wiceminister przypomniał, że w łącznie ze środków programu w Świętokrzyskiem będzie realizowanych siedem projektów związanych z ratownictwem medycznym. Poza podpisanymi właśnie umowami, chodzi o budowę SOR przy Szpitalu Kieleckim, a także o budowę w Kielcach Centrum Urazowego dla Dorosłych (podpisano już umowę) i budowę Centrum Urazowego dla Dzieci.

Tombarkiewicz dodał, że planowano jeden nabór wniosków w ramach tego działania programu, ale dzięki większym środkom i zmienionym zasadom, możliwy był kolejny nabór. - Prawie wszystkie oddziały ratunkowe w kraju, które złożyły wnioski w obu naborach, uzyskały dofinansowanie ze środków europejskich - podkreślił Tombarkiewicz.

Wiceminister zaznaczył, że poza infrastrukturą oddziałów, bardzo ważny dla ich dobrego funkcjonowania jest personel. Dlatego m.in. planowane jest wprowadzenie wymogu, aby ordynatorem SOR był specjalista medycyny ratunkowej. Według Tombarkiewicza mała nowelizacja ustawy o ratownictwie medycznym (dotycząca m.in. funkcjonowania dyspozytorni medycznych) może trafić pod obrady Sejmu na przełomie listopada i grudnia, a duża nowelizacja (dotycząca m.in. zmian w składach zespołów ratownictwa medycznego) - w ciągu trzech miesięcy.

Całkowita wartość projektów świętokrzyskich szpitali, które otrzymają wsparcie na mocy podpisanych w piątek umów to ok. 23 mln zł. Unijne dofinansowanie to ok. 17 mln zł (ok. 85 proc. wydatków kwalifikowalnych), pozostałe środki to wkład własny beneficjantów.

Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich, dzięki ok. 3 mln wsparcia, rozbuduje gmach SOR, rejestrację i parking. Oddział, który korzysta głównie ze sprzętu zakupionego przed 10 laty, kiedy go tworzono, wzbogaci się o nowoczesne urządzenia.

Jak wymieniał dyrektor lecznicy Wojciech Przybylski, chodzi m.in. o aparat do znieczulania pacjentów przed skomplikowanymi zabiegami, przenośny aparat RTG, sprzęt okulistyczny do opatrywania urazów gałki ocznej, sprzęt urologiczny, kardiomonitory, pompy strzykawkowe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH