Świętokrzyskie: 136 mln zł na rozbudowę szpitali w 2010 r.

W mijającym roku wydatkowano w Świętokrzyskim 31,5 mln zł na inwestycje w szpitalnictwo.

Kosztorys największego zadania w województwie – budowy trzeciego bloku operacyjnego, modernizacji pracowni diagnostyki obrazowej i zakupu cyfrowej aparatury diagnostycznej w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy w Czerwonej Górze – opiewa na 40 mln zł.

– Dzięki tym inwestycjom placówka będzie mogła sprostać wyzwaniom w pełni nowoczesnej lecznicy – uważa członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Gos.

Rozbudowa oddziału onkohematologicznego i brachyterapii m.in. o ośrodek przeszczepów szpiku kostnego oraz zaplecze ambulatoryjne i diagnostyczne białaczek, wyposażenie nowego bloku operacyjnego (m.in. w urządzenia do stosowania radioterapii podczas zabiegu) i pomieszczeń do sterylizacji narzędzi, a także budowa hospicjum, czeka natomiast Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Inwestycje w ŚCO są związane z rosnącymi trendami zachorowalności na nowotwory.

– Według prognoz, do 2020 roku liczba tych zachorowań ma wzrosnąć na świecie o 300 proc. w porównaniu z danymi z początku lat 80. zeszłego wieku – informuje dyrektor Centrum dr Stanisław Góźdź.

O oddział kardiochirurgii i nowy oddział neurochirurgii wzbogaci się w połowie przyszłego roku Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Obie inwestycje są już w stanie surowym zamkniętym. Z kolei w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy powstanie pawilon oddziału młodzieżowego. Pacjenci z tej grupy wiekowej pochodzący z regionu świętokrzyskiego leczeni są obecnie w innych województwach.

Ponadto w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy ma powstać zakład rehabilitacji dla osób pracujących, z którego będą mogły korzystać osoby dotknięte chorobami zawodowymi. Placówka ma kosztować pięć mln zł.

W mijającym roku wydatkowano w Świętokrzyskim 31,5 mln zł na inwestycje w szpitalnictwo. Dzięki prawie 24 mln zł dotacji unijnej i blisko ośmiu mln zł z budżetu województwa, rozpoczęto budowę oddziałów kardiochirurgicznego i neurochirurgicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach oraz bloku operacyjnego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH