Starosta częstochowski przekazał ponad 1,5 ha pod budowę hospicjum

Ponad 1,5 ha gruntów pod budowę hospicjum przekazał we wtorek (28 października) starosta częstochowski Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. Stowarzyszenie, które opiekuje się rocznie ponad 1,5 tys. chorymi chce wybudować nowoczesny obiekt na 100 miejsc.

Przekazana w formie darowizny nieruchomość Skarbu Państwa o powierzchni ponad 1,5 ha gruntów i wartości ponad 266 tys. zł znajduje się w Lubojence (gmina Mykanów). We wtorek starosta częstochowski Andrzej Kwapisz podpisał akt notarialny, na mocy którego przekazał Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej grunt pod budowę nowego hospicjum stacjonarnego.

Stowarzyszenie, które rocznie zajmuje się ponad 1,5 tys. przewlekle chorymi, w tym ok. 60 dziećmi prowadzi hospicjum domowe dla dzieci i dorosłych, oddział stacjonarny opieki paliatywnej z 15 miejscami, poradnie opieki paliatywnej, oddział dzienny opieki paliatywnej oraz Akademię Walki z Rakiem.

- Stowarzyszenie wykorzystuje użyczony od gminy Częstochowa budynek. Możliwości lokalowe oraz powierzchnia zajmowanej dotąd działki uniemożliwiają rozbudowę hospicjum. Aby sprostać coraz większym potrzebom społecznym wynikającym z wydłużania się życia ludzkiego i starzenia się społeczeństwa, konieczne jest stworzenie w naszym rejonie zaplecza umożliwiającego rozbudowę oddziału stacjonarnej opieki paliatywnej - poinformowała rzeczniczka częstochowskiego starostwa Grażyna Folaron.

Prezes stowarzyszenia Anna Kaptacz powiedziała PAP, że budowa takiego obiektu jest bardzo potrzebna.

- Zajmujemy się głównie osobami z chorobą nowotworową, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) chcemy rozszerzyć również działalność na pacjentów z innymi schorzeniami, którzy znajdując się u kresu życia - mają nasilone objawy chorobowe i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Takich osób jest coraz więcej. Ich dzieci wyjechały za granicę, a oni bardzo często są zupełnie sami - dodała Kaptacz.

Szacunkowy koszt obiektu na sto miejsc, to ok. 50 mln zł. - To wstępne szacunki. Jak dotąd uzbieraliśmy 10 proc. tej sumy, będziemy też starali się o środki unijne na ten cel oraz wsparcie ze strony administracji rządowej i lokalnej - powiedziała Kaptacz.

Dodała, że chcieliby zakończyć budowę obiektu na 100 miejsc w ciągu 5 lat, by następnie przystąpić do zagospodarowania terenu poprzez wzniesienie parterowych pawilonów dla osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH