Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego przeznaczył w tym roku 20,3 mln zł na inwestycje i 2,2 mln zł na remonty w swoich szpitalach. Nie starczyło natomiast środków na ich wsparcie w zakupie sprzętu medycznego.

- Potrzeby są duże, ponieważ amortyzacja jest krótka - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl Janusz Hamryszczak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu. - Moja placówka liczy sobie dziesięć lat, więc nie mamy u siebie np. 30-letnich aparatów RTG, ale i tutaj konieczna jest wymiana, przede wszystkim 6 sztucznych nerek. Mają około ośmiu lat i są już bardzo wyeksploatowane.

- Stacja dializ obsługuje 100 pacjentów, pracuje więc pełną parą. Otrzymaliśmy wcześniej dotację w wysokości 350 tys. zł od naszego organu założycielskiego i nie ma co ukrywać, że liczymy na dalszą pomoc. Jak najszybciej chcielibyśmy także ucyfrowić RTG - dodaje Janusz Hamryszczak.

Do wymiany części aparatów sztucznych nerek przymierza się również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Rzeszowie. Podkarpackie lecznice sygnalizują też znaczne potrzeby w zakresie wymiany drobnego sprzętu, głównie respiratorów. Niedawno lokalną prasę obiegła wiadomość, że na oddziale neonatologii Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie zaledwie jeden z sześciu respiratorów działa bez zarzutu!

Placówka otrzymała za to z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego największe wsparcie, 3,8 mnl zł, na rozbudowę, modernizację i dostosowanie do wymagań sanitarnych i technicznych, głównie w dziedzinie rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz na SOR.

2,3 mln zł trafiło na inwestycje do Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ-u w Jarosławiu, 2,6 mln zł do Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu, 2,2 mln zł do Wojewódzkiego Podkarpackiego Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy i 1,3 mln zł do Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie.

- Samorząd regionu obejmuje pomocą finansową także szpitale powiatowe – wyjaśnia Aleksandra Gorzelak-Nieduży, rzecznik UMWP. - W tym roku przeznaczono na ten cel 2,9 mln zł. W tym przypadku środki zostały przeznaczone głównie na zakup karetek i właśnie sprzętu medycznego. I tak: w powiecie sanockim na zakup karetki, w stalowowolskim na zakup ambulansu ratunkowego, w jasielskim na mikroskop operacyjny, a w dębickim na laparoskop.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH