Spółka celowa: jak udaje się wspólne zarządzanie inwestycjami w kilku szpitalach

Od pięciu lat zarządzaniem oraz finansowaniem przedsięwzięć inwestycyjnych siedmiu szpitali w Kujawsko-Pomorskiem zajmuje się powołana przez samorząd województwa spółka celowa. Czy takie, nadal unikatowe w skali kraju rozwiązanie może być początkiem tworzenia sieci lecznic w regionie?

U źródeł powołania w 2009 roku spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne tkwił nie tylko zamiar koordynowania inwestycji w placówkach marszałkowskich.

- Główną przyczyną była po prostu bieda, gdyż wisiał nad nami obowiązek dostosowania obiektów ochrony zdrowia do wymogów ministerialnych - przyznał podczas regionalnej konferencji Rynku Zdrowia w Bydgoszczy (5 grudnia 2013 r.) Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W połowie drogi
Dyrektorzy szpitali w Kujawsko-Pomorskiem wyliczyli wtedy, że na spełnienie wymogów dostosowawczych i konieczne inwestycje potrzeba blisko 1 mld zł. Takich pieniędzy samorząd nie miał. Stąd zbudowanie modelu finansowania inwestycji za pomocą kredytu i utworzenia spółki celowej, realizującej „Program inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych dla szpitali wojewódzkich na lata 2009-2016".

- Wartość programu wynosi ponad 900 mln zł - finansowanie pokrywa w połowie samorząd, a w połowie środki pozyskano z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego - przypomina Aleksander Szczęsny, prezes zarządu Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Sp. z o.o. i jednocześnie dyrektor departamentu inwestycji UM WK-P. - Kredyt z EBI jest rozłożony na kilkadziesiąt lat.

Spółka zarządza obecnie inwestycjami w siedmiu szpitalach wojewódzkich. Do dziś K-PIM podpisała 458 umów w ramach programu inwestycji dla szpitali marszałkowskich. Łącznie zawarła kontrakty na ponad 385 mln zł. - W tej chwili jesteśmy w połowie drogi - zaznacza prezes. - Są szpitale, w których już zakończyliśmy inwestowanie, np. Centrum Onkologii w Bydgoszczy, są również jednostki, w których dopiero zaczynamy poważnie inwestować - np. we Włocławku.

Spółka sfinansowała dotychczas budowę - oddanych już od użytku - nowych obiektów dla czterech lecznic. Prace budowlane trwają obecnie w trzech jednostkach, projektowe prowadzone są dla trzech jednostek, a modernizacyjne, remontowe lub dostosowawcze - w dwóch szpitalach.

Trudne początki
Aleksander Szczęsny przyznaje, że mimo kilkuletniej już działalności, spółka nadal budzi czasami „pewien niepokój", np. w organach podatkowych. Podaje powody tej nieufności: - Wprawdzie jesteśmy spółką non-profit, ale dysponujemy potężną gotówką. Nie przynosimy dochodów, choć w zasadzie, jako spółka handlowa, powinniśmy...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH