Specjaliści z CO-I i IHT piszą do prezydent Warszawy ws. Szpitala Południowego

Przewodniczący onkologicznych towarzystw naukowych oraz kierownicy klinik i zakładów terapeutycznych Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie (CO-I) oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (IHT) w Warszawie wystosowali list otwarty do prezydent Warszawy ws. planów lokalizacji Szpitala Południowego.

"Na wstępie pragniemy podkreślić, że nie negujemy potrzeby budowy szpitala dla południowych dzielnic Warszawy, jednak zmuszeniu jesteśmy zakwestionować plany jego lokalizacji na działce u zbiegu ulic Pileckiego/Indiry Gandhi" - napisali specjaliści.

"Budowa CO-I oraz IHT została zrealizowana jako inwestycja centralna, na terenach wywłaszczonych w latach 70–tych przez Skarb Państwa (w tym także działka pod planowaną budowę Szpitala Południowego), z przeznaczeniem na realizację celu publicznego jakim było wybudowanie i w przyszłości rozbudowa obu Instytutów. Założenia projektowe z lat 70-tych już wówczas przewidywały, że choroby nowotworowe będą wykazywały tendencję dominującą w odniesieniu do zachorowalności na inne choroby. Dynamika zachorowalności na nowotwory w praktyce przekroczyła jednak założenia twórców Instytutów i w chwili obecnej wiadomo już, że istniejące obiekty CO-I oraz IHT nie wystarczą na przyjmowanie stale wzrastającej liczby zgłaszających się chorych, w tym nie tylko z Warszawy czy z województwa mazowieckiego ale z terenu całego kraju" - przypominają autorzy listu.

Zaznaczają, że z tych względów CO-I we współpracy z IHT przygotowało plany rozbudowy przychodni specjalistycznych i chemioterapii jednodniowej, bo w tym obszarze notowane są największe potrzeby w zakresie onkologicznych świadczeń zdrowotnych. Planowana rozbudowa w tym zakresie będzie jednak niemożliwa do realizacji ze względu na usytuowanie w tym samym miejscu budowy Szpitala Południowego.

Zwracają także uwagę na inne aspekty planowanej budowy Szpitala Południowego. Miasto nie zrealizowało dotąd inwestycji w postaci ulicy Indiry Gandhi, która stanowi jedyną drogę dojazdową do IHT. Do czasu jej zbudowania Instytut ma dostęp do drogi publicznej wyłącznie przez działki, na których planowana jest budowa Szpitala Południowego. Wybudowanie Szpitala Południowego na działce przy zbiegu ulic Pileckiego/Indiry Gandhi pozbawi IHT dostępu do drogi publicznej. Ponadto uniemożliwi bezpieczne użytkowanie obiektu użyteczności publicznej, w tym infrastruktury pozwalającej na sprawny i szybki dojazd służb ratunkowych (straż pożarna, pogotowie gazowe, energetyczne) i porządkowych (policja, straż miejska) oraz na bezpieczną ewakuację pacjentów i pracowników szpitala w przypadku zagrożenia.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH