Sosnowiec: szpital św. Barbary ma nowoczesne sale operacyjne

Cztery zmodernizowane sale operacyjne i dwa odnowione oddziały otwarto w czwartek (19 września) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu. To część zakrojonej na szeroką skalę modernizacji szpitala.

Jak poinformowała Agnieszka Niewdana, reprezentująca szpital, wyremontowane zostały liczące po kilka sal oddziały urologii oraz chirurgii naczyniowej, a także tzw. centralny trakt operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salami łóżkowymi przeznaczonymi do monitorowania i wybudzania pacjentów po operacjach.

- W salach operacyjnych ściany są wyłożone specjalnym szkłem ułatwiającym utrzymywanie odpowiednich warunków. Ściany przemywane są wodą, a potem sterylizowane za pomocą maszyny. Ponadto, np. w sali operacyjnej, przewidzianej na zabiegi urologiczne, znajduje się otwór w podłodze umożliwiający szybkie usuwanie wszelkich nieczystości - wskazała Niewdana.

Niezależnie od tego nowe sale są możliwie uniwersalne - można używać ich wymiennie, nie czekając aż sala przewidziana na konkretnę operację akurat się zwolni. Potrzebne wyposażenie jest ruchome - duża część sprzętu może być umieszczona na podwieszanych szynach. Dla ułatwienia zachowania czystości, obsługa urządzeń jest w znacznej mierze bezdotykowa.

Dla studentów, ale też dla lekarzy, chcących zdalnie skonsultować konkretny przypadek w czasie zabiegu, ważne są zamontowane w salach operacyjnych wysokiej klasy kamery. Umożliwiają oglądanie operacji na żywo czy organizowanie operacji pokazowych, np. ze światowej sławy specjalistami.

Komfort pracy lekarzy w salach operacyjnych zwiększa nowoczesne oświetlenie, które nie męczy oczu i ułatwia długą pracę. Pacjenci umieszczani są tam na łóżkach, które łatwo dostosować do konkretnej potrzeby - można je "złamać" praktycznie w każdej części. W przypadku cięższych operacji pacjent trafi na salę wybudzeniową - również wyposażoną w nowoczesne łóżka oraz np. "pneumatyczną pocztę" do szybkiego przesyłania próbek krwi do badania.

Inwestycja związana z remontem sal operacyjnych przekroczyła 18 mln zł; była współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz samorządu województwa, a część środków wyłożył sam szpital.

Natomiast otwarte w czwartek sale dla pacjentów to część efektów rozpoczętego we wrześniu 2012 r. wartego ok. 66 mln zł remontu łącznie 20 oddziałów. Ponad połowę z tej kwoty wyłożył samorząd województwa, który jest organem założycielskim placówki. Budżet dopełniły pieniądze z rezerwy budżetu państwa i środków własnych szpitala. Mimo dużego zakresu prac, placówka cały czas normalnie przyjmuje pacjentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH