Sosnowiec: potężne inwestycje w szpitalu św. Barbary Oby okazji do przecinania wstęgi w obiektach ochrony zdrowia było w tym roku jak najwięcej.

Ok. 200 mln zł będą warte inwestycje planowane do końca 2013 r. w Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

Uwzględniają one między innymi remont wszystkich oddziałów szpitalnych, termomodernizację tego wielkiego obiektu oraz wymiana wentylacji i klimatyzacji.

Szpital w Sosnowcu to jeden z największych szpitali w woj. śląskim i kluczowy szpital ratunkowy - trafia tam większość najciężej poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy górniczych w regionie. O planach inwestycyjnych władz szpitala i jego właściciela - samorządu woj. śląskiego - ich przedstawiciele poinformowali podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Do 2013 r. przeprowadzone zostaną tam całkowity remont i modernizacja bloku oddziałowego. Łącznie prace te pochłoną 52 mln zł, z czego większość sfinansuje samorząd regionu, a część pokryją środki unijne.

– To ważne zadanie i bardzo trudne. Choć będziemy musieli wyłączać poszczególne sektory, nie wygaszamy w tym czasie pracy oddziałów, a więc już dziś możemy prosić naszych przyszłych pacjentów o cierpliwość. 52 mln zł to poważne środki dla naszego szpitala. To właściwie połowa rocznego budżetu z NFZ – wyjaśniała dyrektor placówki, Iwona Łobejko.

Wartość tegorocznych prac w ramach tej inwestycji to prawie 11,9 mln zł. Samorząd woj. śląskiego zapewni 9,9 mln zł z tej kwoty, środki unijne wyniosą 1,9 mln zł, pozostałą część dołoży sama placówka.

W tym roku też ruszy termomodernizacja rozległego, wieloczęściowego budynku szpitala, która potrwa do lutego przyszłego roku. Całość kosztów to 12,1 mln zł, z czego w 2010 r. wydanych zostanie 10,5 mln zł. Większość tegorocznego montażu to środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 7 mln zł. Wkład własny (3,5 mln zł) zapewni samorząd regionu.

Do 2013 r. szpital planuje także wymienić – za ponad 45,4 mln zł – system wentylacji i klimatyzacji. Pierwsze tegoroczne prace będą kosztowały niespełna 1,7 mln zł, z czego 1,4 mln zł zapewnią środki Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, a resztę – organ założycielski placówki.

Już w ub. roku rozpoczął się remont szpitalnego lądowiska pod kątem dostosowania go do możliwości nowych helikopterów ratowniczych Eurocopter EC-135, które – w przeciwieństwie do dotychczasowych Mi-2 Plus – mogą operować także w nocy. Tegoroczne wydatki (1,4 mln zł) zostaną pokryte z kasy samorządu wojewódzkiego (niespełna 1,2 mln zł), funduszy unijnych (ponad 130 tys. zł) i budżetu szpitala.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH