Sosnowiec: ocieplają dawny szpital górniczy

Termomodernizacja kosztuje 12 mln zł. Jest finansowana ze środków WFOŚiGW oraz samorządu województwa śląskiego.

Nawet 650 tys. zł rocznie będzie oszczędzał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św Barbary w Sosnowcu na rachunkach za energię cieplną. Ruszyła termomodernizacja budynków placówki.

Prace maja się zakończyć w drugim kwartale przyszłego roku. Szybciej się na da. Sosnowiecka placówka to szpital – gigant.

– Do ocieplenia mamy ponad 26 tys. metrów kwadratowych ścian. To powierzchnia równa 160 boiskom do siatkówki. Trzeba wymienić 2,7 tys. okien. Warto jednak podjąć to wyzwanie chociażby dlatego, że po remoncie zaoszczędzimy około 30 proc. energii cieplnej – zauważa Iwona Łobejko, dyrektor WSS nr 5.

W podobnym tonie wypowiada się marszałek Bogusław Śmigielski:

– Ten remont to ogromna inwestycja. Mam jednak nadzieję, że koszty szybko się zwrócą w postaci oszczędności, a pacjenci odczują znaczną poprawę warunków, w jakich wracają do zdrowia. Wkład Województwa w opiekę zdrowotną to przecież nie tylko zakupy nowoczesnego sprzętu medycznego. Równie ważne jest należyte utrzymanie budynków i starania o redukcję kosztów ich utrzymania.

Po remoncie ściany szpitala będą obłożone 14 centymetrową warstwą wełny mineralnej (budynki wysokie: blok łóżkowy, część górna bloku zabiegowego) i kompozytem aluminiowym „Reynobond”. Natomiast ściany budynków niskich pokryje 11 centymetrowa warstwa styropianu i tynku cienkowarstwowego. Sale pacjentów zlokalizowane w południowej części budynku będą wyposażone w okna z szybami absorpcyjnymi, dzięki czemu upały nie będą już tak dokuczliwe.

W związku z termomodernizacją muszą zostać ograniczone przyjęcia pacjentów planowych. Oczywiście pacjencji już hospitalizowani w trakcie remontu oraz pacjenci przyjmowani w trybie pilnym nadal mogą liczyć na fachową pomoc. Szpital przygotował specjalne sale właśnie z myślą o takich osobach. Średnio wymiana okien w oddziale trwa nie więcej, niż 5 dni, zatem remont bloku łóżkowego zakończy się już w listopadzie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH