Śląskie: strategiczne projekty będą kosztowały ok. 7,6 mld zł

Zarząd województwa śląskiego przyjął wstępny projekt Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Na liście strategicznych projektów znalazły się przedsięwzięcia za ponad 7,6 mld zł. Część tych środków ma pochodzić z Unii Europejskiej.

W latach 2014-2020 więcej niż dotąd unijnych środków (nawet ok. 55 proc.) dla woj. śląskiego będzie dzielone w trybie pozakonkursowym. Chodzi o tzw. projekty kluczowe, uznane za najistotniejsze dla regionu. Lista projektów strategicznych z różnych dziedzin, rekomendowanych jako kluczowe, jest załącznikiem do projektu. Łączna wartość tych przedsięwzięć przekracza 7,6 mld zł, nie podano jednak skali unijnego dofinansowania.

Wśród projektów kluczowych jest wiele projektów naukowych, w tym stworzenie Śląskiego Parku Nauki za ok. 250 mln zł. Planowany jest też rozwój Centrum Czystych Technologii Węglowych (35 mln zł), stworzenie Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności (120 mln zł), utworzenie Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii Medycznych (50 mln zł), powołanie Śląskiego Instytutu Medycyny Wieku Podeszłego, Chorób Środowiskowych i Cywilizacyjnych (80 mln zł), projekt Centrum Efektywności Energetycznej (27,7 mln zł) oraz interdyscyplinarny projekt badawczo-naukowy w Zabrzu "Miasto nad kopalnią - kopalnia pod miastem" (177 mln zł).

Rozpoczęły się konsultacje projektu RPO. Uwagi i komentarze do dokumentu można przesyłać do 8 lutego br. Wyniki konsultacji oraz pierwszej fazy negocjacji kontraktu terytorialnego posłużą do napisania właściwego projektu RPO, który także będzie poddany konsultacjom społecznym.

Śląski dokument powstał w oparciu o zapisy zawarte w przedstawionym przez Komisję Europejską tzw. pakiecie legislacyjnym dla polityki spójności na lata 2014-2020 wraz z późniejszymi zmianami, wynikającymi z kolejnych etapów negocjacyjnych. W pracach uwzględniono krajowe i unijne dokumenty strategiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH