Śląskie: ruszyła budowa Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej, który powstaje przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach.

Centrum powstaje przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5, znajdującym się w strukturach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jak poinformował dyrektor szpitala Dariusz Jorg, zostanie ono wybudowane w ekspresowym tempie, a pierwszych pacjentów będzie przyjmować na początku 2012 r.

Katowicka okulistyka powstała w 1990 r. przy Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Do tej pory szpital znany był w kraju głównie z leczenia wad wzroku. Jorg podkreślał, że w tej dziedzinie "sukces szpitala jest niepodważalny", podjęli jednak decyzję o reorganizacji szpitala, ponieważ w zakresie onkologii uczelnia nie miała do tej pory pełnego centrum diagnostycznego zlokalizowanego w jednym miejscu.

- Na trzech poziomach znajdzie się cały sprzęt, jaki jest dostępny na rynku w zakresie diagnostyki raka - powiedział Jorg.

Dodał, że poradnie będą diagnozowały pacjentów w ramach wszystkich specjalizacji związanych z onkologią.

Pełnomocnik dyrektora szpitala ds. medycyny nuklearnej i onkologii Lech Wędrychowicz powiedział, że głównym celem ośrodka będzie "skrócenie drogi pacjenta między wystąpieniem pierwszych objawów a rozpoczęciem celowanego leczenia". Dodał, że obecnie średni czas oczekiwania na właściwe rozpoznanie wynosi od 150 do 200 dni, a choroby okologiczne są drugimi w kolejności po kardiologicznych jeśli chodzi o zagrożenie życia mieszkańców Śląska.

Katowickie centrum zostanie wyposażone m.in. w skaner PET-CT, pozwalający określić umiejscowienie, wielkość i stopień zaawansowania nowotworu, ocenić postępy chemioterapii i radioterapii, potwierdzić lub wykluczyć obecność przerzutów.

Pacjenci będą mogli także korzystać z nowoczesnego aparatu rezonansu magnetycznego do badania m.in. ośrodkowego układu nerwowego, tkanek miękkich i naczyn krwionośnych, z tomografu komputerowego do planowania radioterapii i trzech akceleratorów liniowych - urządzeń do miejscowej radioterapii.

Ośrodek będzie także dysponował tzw. radiochirurgicznym nożem Gamma-Knife, który służy do nieinwazyjnej terapii łagodnych i złośliwych zmian nowotworowych w obrębie głowy, oczodołów i szyi (zastępuje leczenie operacyjne). Jego działanie polega na precyzyjnym naświetlaniu zmienionych tkanek z dokładnością do dziesiątych części milimetra.

Centrum będzie stopniowo uruchamiane od 2012 r. W tym samym czasie w budynku obecnego szpitala będą otwierane kolejno trzy oddziały: chirurgii onkologicznej, onkologii z chemioterapią, radioterapii. Koszt budowy wyniesie ok. 90 mln zł, a uruchomienie trzech oddziałów - ok. 30-40 mln zł. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH