Śląskie: ośrodek dla niewidomych dzieci dzięki unijnym środkom

Szkoła podstawowa i gimnazjum oraz pion terapeutyczny znajdą się w nowoczesnym Regionalnym Ośrodku Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym, który powstanie wkrótce dzięki środkom unijnym w Ziemięcicach w powiecie tarnogórskim (Śląskie).

Koszt przedsięwzięcia to 12 mln zł. Prace mają się rozpocząć już w październiku. Dzieci będą mogły rozpocząć naukę 1 września 2016 r.

- W związku z oszczędnościami, które powstały wskutek uwolnienia środków z już zakończonych projektów w obszarze wsparcia infrastruktury edukacyjnej, zarząd województwa śląskiego postanowił wybrać projekt z listy rezerwowej - powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Aleksandra Marzyńska.

Placówka będzie kształcić dzieci i młodzież z obszaru całego województwa, które są niewidome i niedowidzące, ze sprzężoną niepełnosprawnością. Poza kształceniem, zapewni również rehabilitację, opiekę i pielęgnację, wyżywienie i oraz zakwaterowanie dla podopiecznych i ich opiekunów. Możliwość kształcenia w ośrodku otrzyma 69 dzieci, z czego 36 zostanie zakwaterowanych w internacie.

Budowa ośrodka w Ziemięcicach to projekt złożony przez Regionalną Fundację Pomocy Niewidomym z Chorzowa w naborze organizowanym jeszcze w 2008 r.

- Zarząd województwa - mając na względzie wsparcie w pierwszej kolejności projektów, które kompleksowo rozwiązują problemy społeczne, czyli realizują nie tylko cele edukacyjne, ale również wpływają na poprawę warunków życia osób niepełnosprawnych - zdecydował o wyborze tego projektu z listy rezerwowej - podkreśliła Marzyńska.

Jak poinformował prezes fundacji Norbert Galla, w ramach inwestycji planuje się budowę szkoły z pionem terapeutycznym wraz z niezbędną infrastrukturą. Obiekt jest tak projektowany, aby w przyszłości możliwa była jego rozbudowa. Będzie się składał się z segmentu głównego z pomieszczeniami szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Powstanie także pion terapeutyczny, część administracyjna i część techniczno-gospodarcza oraz internat.

Budowa Regionalnego Ośrodka Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym w Ziemięcicach jest wzorowana na rozwiązaniu niemieckiej Fundacji Instytutu Niewidomych Wrzburg. Specyfiką ośrodka będzie podział budynku na moduły, każdy przeznaczony dla poziomu edukacji - określonej grupy wiekowej i dostosowany do jej rozwoju.

Dla wszystkich dzieci dostępne będą pomieszczenia do terapii wzroku, pomieszczenia do terapii indywidualnej, pomieszczenie jadalne. Budynki będą w całości dostępne dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wokół ośrodka powstanie także park, boiska sportowe oraz tereny rekreacyjne.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH