Śląskie: nowoczesny pawilon operacyjny w KCO  - otwarty Sala hybrydowa Fot. AHP S.A.

Nowoczesny pawilon operacyjny został otwarty w czwartek w Katowickim Centrum Onkologii. Pierwsze zabiegi zaplanowano na poniedziałek.

Katowickie Centrum Onkologii to dawny Szpital im. Stanisława Leszczyńskiego, jednostka podległa samorządowi województwa. Uchwała sejmiku województwa śląskiego zmieniająca nazwę weszła w życie 23 stycznia 2016 r.

Dyrektor Katowickiego Centrum Onkologii Włodzimierz Migacz wyjaśnił w czwartek, że nowoczesny pawilon operacyjny będzie przeznaczony dla pacjentów ze schorzeniami nowotworowymi z zakresu ginekologii onkologicznej oraz chirurgii onkologicznej. - Potrzeby są bardzo duże. Do naszego szpitala trafia coraz więcej pacjentów - dodał Migacz.

Budowa nowoczesnego obiektu, jak podkreślał, była potrzebna. - Nowotwory w ginekologii wiążą się z bardzo trudnymi oraz długotrwałymi operacjami, zwłaszcza nowotwory jajnika. Często pracują z nami również chirurdzy naczyniowi. Jeden taki zabieg trwa od ok. 4 do 5 godzin - mówił dyrektor.

Otwarty w czwartek pawilon operacyjny posiada, jak poinformował szef KCO, cztery sale operacyjne. Jedna z nich będzie "salą hybrydową z możliwością embolizacji guzów nowotworowych".

W nowym obiekcie znalazły się: oddział intensywnej terapii z siedmioma stanowiskami, oddział ginekologii onkologicznej z ośmioma łóżkami, nowoczesna sterylizatornia oraz izba przyjęć.

Inwestycja, jak podkreślał Migacz, będzie służyć pacjentom z całego regionu.

Pierwszy etap budowy budynku bloku operacyjnego wraz z rozbudową i nadbudową budynków na terenie szpitala kosztował ok. 26,9 mln zł (początkowo zakładano ok. 38 mln zł) i został sfinansowany ze środków własnych szpitala. - Liczymy na refinansowanie. Szpital na pewno będzie mógł pozyskiwać środki unijne, jesteśmy na mapie potrzeb zdrowotnych - dodał Migacz.

Kolejne etapy, to m.in. wyposażenie oddziału intensywnej terapii, doposażenie sal operacyjnych oraz udostępnienie hybrydowej sali operacyjnej wraz z angiografem.

- Sala, w której chcemy uruchomić hybrydową salę operacyjną jest już przystosowana, najtrudniejsze prace budowlane zostały wykonane. Osłony (radiologiczne) są zgodne z projektem zatwierdzonym przez Państwową Agencję Atomistyki - poinformował dyrektor i dodał, że koszt realizacji wszystkich etapów jest wstępnie określany na ok. 41 mln zł (według kosztorysu).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH