Śląskie: modernizacja endokrynologii ginekologicznej i oddziału niemowlęcego Fot. archiwum

Zmodernizowany oddział endokrynologii ginekologicznej otwarto w poniedziałek (13 listopada) w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- To  19-łóżkowy oddział, wyremontowany i wyposażony za kwotę 3,5 mln, z czego 2,3 mln zł pochodzi z Ministerstwa Zdrowia. To pokazuje, że ministerstwo dostrzega społeczny problem par, mających trudności z zajściem w ciążę - powiedział dziennikarzom dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Ireneusz Ryszkiel.

Jak zaznaczył, jeszcze w tym roku w szpitalu zostanie otwarta Poradnia Zdrowia Prokreacyjnego.

- Niepłodność to obecnie epidemia. Jeśli się czegoś z tym nie zrobi, w Polsce zabraknie młodych ludzi do pracy, stanie się krajem emerytów. Jest potrzeba, żeby tym się zajmowały oddziały z prawdziwego zdarzenia, z zapleczem akademickim, takie jak ten - powiedział śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej dr hab. Stanisław Horak.

Jak podkreślił szef oddziału prof. Paweł Madej, jednostka zyskała też nowy sprzęt. - To m.in. supernowoczesne USG, pozwalające na precyzyjną diagnostykę budowy i czynności narządu rodnego, a także sprzęt operacyjny - powiedział. Wśród planowanych działań wymienił m.in. zamrażanie komórek rozrodczych młodych osób stających w obliczu zagrażającego ich płodności leczenia nowotworów.

Zakres prac obejmował m.in. sześć kilkunastoosobowych pokoi dla pacjentek; każdy z własnym węzłem sanitarnym. Powstały także: punkt pielęgniarski, pokój wywiadu z pacjentką, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pokój badań. Oddział jest klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Klinika Endokrynologii Ginekologicznej działa w strukturach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego od 1999 r. Ośrodek zajmuje się endokrynopatią okresu rozrodczego, badaniem i leczeniem niepłodności, diagnostyką i leczeniem wad rozwojowych narządu rodnego, dolegliwościami okresu menopauzy i pomenopauzalnego. Współpracuje m.in. z uniwersytetami w Monachium i Lizbonie. W ciągu 18 lat funkcjonowania oddziału hospitalizowano w nim ponad 16,5 tys. pacjentek.

W poniedziałek otwarto również po modernizacji Oddział Niemowlęcy i Patologii Noworodka Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie przy ul. Truchana 7.

- Modernizacja objęła między innymi część sal łóżkowych oraz węzłów sanitarnych, wymieniono instalacje, dostosowując je do obecnych wymogów technicznych i prawnych, a także wydzielono trzy części oddziału z odrębnymi wejściami z zewnątrz i śluzami pomiędzy. W każdej części znajduje się punkt pielęgniarski. Warunki uległy więc znacznemu polepszeniu, co na pewno docenią pacjenci i ich rodziny - powiedziała pełnomocnik prezydenta ds. polityki zdrowotnej i aktywizacji społecznej Magdalena Sekuła.

Chorzowski Oddział Niemowlęcy i Patologii Noworodka diagnozuje i leczy noworodki, niemowlęta oraz dzieci do 3. roku życia. Koszt inwestycji to ok. 1,3 mln zł. Miasto Chorzów przekazało na ten cel 800 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH