Śląskie: dobiega końca modernizacja Szpitala św. Barbary w Sosnowcu

Szklane sale w nowym bloku operacyjnym z nowoczesnym wyposażeniem, 20 odnowionych oddziałów na 13 piętrach - to efekt modernizacji, która dobiega końca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu.

To jedna z największych lecznic w województwie: tylko w ub.r. było tu hospitalizowanych blisko 60 tys. pacjentów, a w przyszpitalnych poradniach lekarze udzielili 246 tys. porad.

Rozpoczęta we wrześniu 2012 r. modernizacja oddziałów kosztowała 66 mln zł. Ponad połowę wyłożył samorząd województwa, który jest organem założycielskim placówki, resztę stanowiły pieniądze z rezerwy budżetu państwa i środków własnych szpitala. Mimo szerokiego zakresu prac placówka cały czas normalnie przyjmowała pacjentów.

Z innej puli sfinansowano remont bloku operacyjnego z czterema salami wyłożonymi szklaną okładziną, klimatyzacji, a także remont sali operacyjnej dla szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) wraz z jego zapleczem szybkiej diagnostyki. Ta inwestycja kosztowała 18 mln zł, sfinansował ją samorząd województwa, część środków wyłożył też szpital.

Wyremontowany blok operacyjny z 4 salami operacyjnymi oraz sala przy SOR mają wyposażenie, pozwalające m.in. nagrywać przebieg operacji, a nawet transmitować je do sali dydaktycznej - w szpitalu kształcą się m.in. studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wyremontowane 3-, 2- i 1-osobowe sale dla pacjentów są klimatyzowane, wszystkie mają łazienki, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ściany oddziałów są pokryte okładziną odporną na uderzenia i łatwą do utrzymania w czystości. Lepsze warunki zyskali też pracownicy - wyremontowane pomieszczenia dla lekarzy i pielęgniarek są także wyposażone w łazienki, kupiono nowe meble.

W liczącym 66 tys. m kw. szpitalu prowadzone będą również kolejne modernizacje. Potrwają one prawdopodobnie do 2020 r. Najbliższe plany to remont drugiego bloku operacyjnego.

Iwona Łobejko, dyrektor lecznicy, poinformowała też o zamiarze uruchomienia punktu przedszkolnego dla dzieci pracowników, który ma być otwarty w przyszłym roku. Docelowo ma powstać także żłobek. Obie placówki mieściłyby się w willi na terenie szpitalnego ogrodu, gdzie znajduje się już plac zabaw dla dzieci odwiedzających pacjentów.

Szpital zatrudnia na etacie 1194 osoby, łącznie z zatrudnionymi na umowach kontraktowych pracuje tam łącznie około 1400 osób. Ub.r. placówka zamknęła stratą w wysokości 1,3 mln zł. Sytuacja stopniowo się jednak poprawia. Szpital jest jednak wciąż zadłużony, zobowiązania wynoszą 53 mln zł, z czego wymagalne - 20 mln zł. Sosnowiecki szpital przyjmuje pacjentów od 1988 r., został wybudowany ze środków branży górniczej i był przez lata znany jako Szpital Górniczy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH