Śląskie: 8,5 mln złotych na sprzęt dla noworodków

Podpisano umowę na przekazanie 17 stanowisk do intensywnej terapii noworodka dla szpitali, których organem założycielskim jest województwo śląskie.

Marszałek Bogusław Śmigielski i członek zarządu województwa Mariusz Kleszczewski podpisali umowę użyczenia specjalistycznego sprzętu medycznego – 17 stanowisk do intensywnej terapii noworodka dla pięciu szpitali, których organem założycielskim jest Województwo Śląskie.

Sprzęt będzie używany ww :
• Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej: 2 stanowiska,
• Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu: 2 stanowiska,
• Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie: 4 stanowiska,
• Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu Zdroju: 5 stanowisk,
• Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 1 im. prof. Józefa Gasińskiego w Tychach: 4 stanowiska.
 
W szpitalach tych istnieją oddziały neonatologiczne (II i III stopień referencyjności) zajmujące się najcięższymi przypadkami. Mają one najlepiej przygotowaną kadrę medyczną i sprzęt medyczny. Wykonują procedury medyczne najwyżej wyceniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, finansujący świadczenia medyczne udzielane przez zakłady opieki zdrowotnej.

– Zdrowie i życie mieszkańców województwa jest najważniejsze. Zakup 17 inkubatorów jest próbą poprawy sytuacji w wojewódzkiej służbie zdrowia. Musimy jednak pamiętać, że ratowanie życia najmłodszych pacjentów powinno być wsparte należytą opieką nad kobietami w ciąży – powiedział marszałek Bogusław Śmigielski.

Sytuację w śląskich szpitalach w aspekcie patologii ciąży i narodzin dzieci z niską wagą urodzeniową przedstawiła prof. Anita Olejek, wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii:

– Województwo śląskie zajmuje niechlubne przedostatnie miejsce pod względem statystyki umieralności noworodków. Zakup inkubatorów to ogromna pomoc dla ratowania wcześniaków i dzieci z ciąż zagrożonych, to ogromny krok naprzód dla poprawy sytuacji pod tym względem. Wyrażam ogromną wdzięczność samorządowi województwa za odważną decyzję o przekazaniu prawie 8,5 mln zł na wyposażenie fachowców ze szpitalnych oddziałów neonatologicznych w sprzęt ratujący życie noworodków. Ufam, że nie będą się już zdarzały sytuacje, w których ciężarne kobiety muszą być odsyłane do szpitali poza województwem. W imieniu lekarzy, a szczególnie w imieniu wszystkich kobiet bardzo gorąco dziękuję panu marszałkowi za tak piękny gest.”

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH