Ten wydział zlokalizowany jest w Sosnowcu. Swoje katedry ma też w Katowicach. W sumie działa w siedmiu miejscach. Wszystko wskazuje na to, że zimą 2010 baza dydaktyczna będzie zlokalizowana już tylko w trzech punktach.

To dzięki temu, że wówczas ma ruszyć projektowany właśnie kampus. Największa inwestycja SUM będzie kosztowała 27 mln zł. Jest szansa, że z budżetu uczelni wyda niewiele grosza!

Na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej prowadzone są kierunki: farmacja (5-letnie studia magisterskie), analityka medyczna (5-letnie studia magisterskie), kosmetologia (3-letnie studia I stopnia oraz 2-letnie studia II stopnia), biotechnologia (3-letnie studia I stopnia). W sumie nauki na nim zgłębia ponad 1,5 tys. studentów... Rozrzucona po mieście baza ma swoje lata, wymaga ciągłych remontów, a co za tym idzie implikuje za sobą wydatki. Władze uczelni i Wydziału realizują modułową politykę modernizacji. W zeszłym roku otwarto w nowoczesną pracownię kosmetologii i aptekę szkoleniową. Parę dni temu ruszyła gruntownie zmodernizowana Katedry i Zakład Mikrobiologii.

– Wydaliśmy na to 654 tys. złotych. I powiem tak: z epoki Kocha wskoczyliśmy od razu w XXI wiek. Teraz możemy pracować z zachowaniem europejskich standardów – wyjaśnia obrazowo prof. SUM Jerzy Pacha. – Prace trwały przez rok i musiały być tak prowadzone, by nie dezorganizowały procesu dydaktycznego. Teraz, gdy spełniamy współczesne normy, możemy zająć się – między innymi – rozwijaniem badań molekularnych, wpływem metali i pestycydów na środowisko... będziemy występować o ISO 17025, a gdy dostaniemy ten certyfikat, to nawiążemy współpracę z Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego w materii i na wypadek zaistnienia zagrożeń bakteriologicznych...

Tanio kupili
Rok temu studenci musieli przemieszczać się z jednego do drugiego pokoju z materiałami jałowymi w dłoniach. Dziś pełna aseptyka, śluzy, komfortowe nauki do nauczania i uczenia się.

– Uniwersytet ma rozpisane plany inwestycyjne. Oczywiście chciałoby się więcej zrobić, ale musimy chęci mierzyć z możliwościami. Będąc rektorem Uniwersytetu, muszę pamiętać, że składa się on z pięciu wydziałów – podkreśla prof. Ewa Małeckiej-Tendery.

To, że akurat w Wydziale Farmaceutycznym realizowana będzie największa, uniwersytecka, inwestycja jest wypadkową  szczęśliwych przypadków, wielkiego trudu oraz poświęcenia kilku osób; w tym obecnej prorektor...

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH