Śląsk: ruszy budowa centrum urazowego dla dzieci Śląsk: ruszy budowa centrum urazowego dla dzieci. Fot. PTWP

9 mln zł będzie kosztowało utworzenie centrum urazowego dla dzieci w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) w Katowicach. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w połowie przyszłego - poinformowali w środę (15 czerwca) przedstawiciele szpitala.

W katowickiej placówce powstanie jedno z siedmiu w kraju centrów urazowych dla dzieci (CUD). Cele i zasady ich powołania określa obowiązujące od 1 czerwca 2016 roku rozporządzenie ministra zdrowia.

Zadaniem centrów będzie kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży, bez potrzeby przewożenia ich do innych ośrodków. Dzięki temu ma zmniejszyć się śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.

Każde centrum urazowe dla dzieci ma zapewniać opiekę medyczną dla populacji co najmniej 1 mln osób. Maksymalny czas dotarcia do CUD określono na 1,5 godz. W centrach ma być zapewnione działanie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, bloku operacyjnego, oddziału chirurgii dziecięcej oraz oddziałów lub specjalistów neurochirurgii lub neurotraumatologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu. CUD powinien mieć też zapewniony całodobowy dostęp do pracowni diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz endoskopii diagnostycznej i zabiegowej.

Przedstawiciele GCZD podkreślają, że ten ośrodek był naturalnym kandydatem do utworzenia w nim dziecięcego centrum urazowego.

- Jesteśmy szpitalem położonym w centrum kilkumilionowej aglomeracji o wysokiej renomie i niezbędnym wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną. Układ drogowy w regionie pozwala na dotarcie karetki do naszego szpitala w półtorej godziny niemal z każdego miejsca w województwie. Mamy też własne lądowisko dla helikopterów, co również wymagane jest od centrów urazowych - powiedział zastępca dyrektora GCZD ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych Bartosz Grzybowski.

Inwestycja w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach będzie polegała na rozbudowie obecnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR). - Na potrzeby CUD zabudowane zostanie miejsce, gdzie teraz stacjonują karetki SOR-u. Nowy podjazd, zamknięty i zadaszony, zostanie zlokalizowany przy wschodniej elewacji kompleksu, wraz z automatyczną bramą dla karetek - wyliczał Grzybowski.

Ważną częścią inwestycji będzie zakup nowoczesnej aparatury i sprzętu medycznego. Wzbogacą się o nie SOR oraz oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii i urologii, chirurgii ortopedycznej, neurochirurgii, zakład diagnostyki laboratoryjnej, blok operacyjny oraz oddział kardiochirurgii. Projekt zakłada również przebudowę szybu windowego oraz zakup nowej windy towarowo-osobowej. Nowoczesna winda umożliwi szybszy transport małych pacjentów do zlokalizowanych wyżej oddziałów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH