Selvita otworzyła nowy oddział w Poznaniu, na razie zatrudni 50 osób Selvita otworzyła nowy oddział w Poznaniu, na razie zatrudni 50 osób. Fot. Archiwum

Krakowska spółka Selvita, jedna z największych innowacyjnych firm biotechnologicznych w Europie rozpoczęła działalność w laboratoriach na terenie Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii (WCZT) w Poznaniu. Otwarcie oddziału nastąpiło we wtorek (9 maja).

Powierzchnia badawcza w pierwszym etapie działalności wyniesie 500 mkw. Firma chce zatrudnić w pierwszych miesiącach ok. 50 osób, głównie chemików, a w późniejszym okresie również biologów. Do końca 2018 roku liczba ta ma wzrosnąć przynajmniej dwukrotnie. Do tego czasu powierzchnia laboratoriów w WCZT sięgnąć ma 1 tys. mkw.

Zespół będzie realizował badania na zlecenie największych światowych koncernów farmaceutycznych i chemicznych. Spółka poinformowała we wtorek, że docelowo oddział w Poznaniu ma zostać "drugim płucem Selvity", aktywnie uczestnicząc w prowadzonych projektach innowacyjnych.

- Zaczynamy od laboratoriów chemicznych, czyli będzie to synteza związków organicznych, przede wszystkim substancji farmaceutycznych w małej i średniej skali. Częściowo będą to projekty dla firm farmaceutycznych, które odtwarzają już opracowane leki, a w coraz większym stopniu będą to również projekty innowacyjne, czyli wymyślanie oryginalnych cząsteczek leków na choroby onkologiczne, ośrodkowego układu nerwowego, antybiotyki" - powiedział we wtorek prezes zarządu Selvity Paweł Przewięźlikowski.

Wyjaśnił, że stolica Wielkopolski została wybrana jako lokalizacja nowego oddziału ze względu na dostępny tu potencjał naukowy oraz infrastrukturę badawczą w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii.

- Głównym magnesem był dla nas wysoki poziom kształcenia na poznańskich uczelniach - przede wszystkim zależy nam na współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, z Politechniką Poznańską, ale też z uczelnią medyczną. Planujemy zatrudnianie absolwentów biotechnologii, chemii, farmacji, medycyny, bioinformatyki - to są te kierunki, które najbardziej wpisują się w strategię Selvity, polegającą na opracowywaniu innowacyjnych leków, świadczeniu usług dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych - powiedział.

Jak dodał, Poznań dysponuje jednym z najlepszych parków technologicznych w Polsce z nowoczesnymi, dobrze wyposażonymi laboratoriami. Wyjaśnił, że to bardzo istotna rzecz dla takich firm jak Selvita.

- Na pewno priorytetem dla firm biotechnologicznych jest inwestowanie w ludzi, w projekty badawczo-rozwojowe, w odczynniki, w badania kliniczne - nie jest dla nas priorytetem inwestowanie w infrastrukturę - powiedział Przewięźlikowski.

Podkreślił, że istotna dla Selvity była też dogodna lokalizacja Poznania ze znaczną liczbą połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych, a także bliskość rynku niemieckiego. - Już teraz mamy zapowiedź wizyt naszych niemieckich klientów np. z Berlina, dla których Poznań jest jeszcze lepszym miejscem współpracy niż Kraków - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH