KL/Rynek Zdrowia | 05-11-2010 15:32

Rzeszów: tunel połączy ośrodek rehabilitacyjny ze szpitalem

5,5 mln zł - tyle przekazał zarząd województwa podkarpackiego na rzecz budowy podziemnego przejścia do powstającego w Rzeszowie Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjnego dla dzieci i młodzieży. Tunel połączy placówkę z sąsiednim Szpitalem Wojewódzkim nr 2.

– Połączenie budowanego ośrodka z kompleksem szpitalnym pozwoli na znaczne usprawnienie pracy w zakresie dostaw posiłków z kuchni szpitalnej, transportu bielizny do pralni, korzystania z laboratorium, zakładu radiologii i innych usług związanych ze świadczeniami medycznymi na rzecz pacjenta – informuje nas Magdalena Tobiasz-Dawidowicz z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Szacunkowy koszt budowy łącznika to ok. 5,38 mln zł. W samym ośrodku prace budowlane zmierzają ku końcowi. Pierwsi pacjenci mogą tu trafić już pod koniec 2011r.

Ośrodek tworzy pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni całkowitej ponad 13 tys. m kwadratowych. Będą się tu leczyć dzieci, między innymi:
• po urazach,
• wypadkach,
• z porażeniem mózgowym,
• ADHD.

Zaplanowano tu nowoczesne oddziały i poradnie: będzie ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna i fizjoterapia, dzienny oddział rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz dzieci z ADHD, stacjonarny oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej.

Rocznie placówka będzie mogła przyjąć około 2,5 tys. pacjentów. Oprócz diagnozowania i rehabilitacji dzieci i młodzieży, ośrodek będzie pomagał także rodzicom i opiekunom małych pacjentów.

Budowa Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla dzieci i młodzieży rozpoczęła się blisko 10 lat temu. Zapoczątkowała ją fundacja stworzona przez rzeszowską Caritas.

– Okazało się jednak, że ze społecznych pieniędzy nie da się wybudować takiej placówki. W 2005 roku fundacja Caritas przekazała nieruchomość Samorządowi Województwa w Rzeszowie i stał się on częścią Szpitala Wojewódzkiego nr 2 – wyjaśnia Magdalena Tobiasz-Dawidowicz.

Całkowity koszt inwestycji to ok. 64 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z funduszy unijnych i budżetu województwa podkarpackiego.