Rząd: jest uchwała ws. budowy gdańskiego Centrum Medycyny Nieinwazyjnej

Rada Ministrów podjęła we wtorek (12 maja) uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego", przedłożoną przez ministra zdrowia - informuje w komunikacie CIR.

W latach 2015-2020 realizowany będzie program wieloletni, który umożliwi powstanie Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego koszt oszacowano na prawie 594 mln zł tys. zł, w tym nakłady z budżetu państwa - 592, 38 mln i wkład własny uczelni - 1, 6 mln zł. Wykonawcą programu będzie Gdański Uniwersytet Medyczny (jako inwestor).

Z przeprowadzonych analiz wynika, że wyłącznie budowa nowego Centrum Medycyny Nieinwazyjnej zapewni należyte wywiązywanie się z obowiązków przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK). Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych i realizowanych zadań dydaktyczno-naukowych UCK.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie połączone z ukończonym budynkiem Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI). Ma się składać z 4 budynków i liczyć 688 łóżek.

Do CMN zostaną wprowadzone m.in. kliniki: położnictwa, neonatologii, ginekologii oraz ginekologii onkologicznej i endokrynologii ginekologicznej; nefrologii, transplantacji i chorób wewnętrznych; kardiologii, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej, a także nadciśnienia tętniczego i diabetologii.

Oprócz tych jednostek do CMN zostaną włączone kliniki: hematologii i transplantologii oraz onkologii i radioterapii; chorób psychicznych i zaburzeń nerwowych; dermatologii, pulmonologii i alergologii. Do CMN przeniosą się także zakłady: radioterapii i medycyny nuklearnej.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie obiektem nowoczesnym, przyjaznym pacjentom i personelowi medycznemu. Chorzy zyskają większy komfort, w tym zwłaszcza pacjenci niepełnosprawni. Przede wszystkim poprawi się efektywność leczenia, którą zapewni realizacja różnych usług medycznych w jednym budynku. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH