Rybnik: powstaje hospicjum stacjonarne FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Hospicjum stacjonarne powstanie w Rybniku (Śląskie); uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli jednogłośnie rybniccy radni. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku.

Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentowano podczas poniedziałkowej (19 lutego) konferencji prasowej w Rybniku. - O tym, jak istotna jest potrzeba stworzenia w Rybniku miejsca, w którym osoby ciężko chore mogłyby godnie i pod dobrą opieką spędzić ostatnie chwile swojego życia, nie trzeba nikogo przekonywać - powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

- Działające na terenie naszego miasta hospicja domowe, jak to prowadzone już przez Fundację Puls-Med Blisko Ciebie, czy Niemedyczne Hospicjum Domowe imienia Św. Rafała Kalinowskiego - to, niestety, za mało wobec potrzeb zgłaszanych przez rodziny i opiekunów osób nieuleczalnie chorych. Dlatego miasto zdecydowało się wesprzeć starania Fundacji Puls-Med i wybudować budynek, by następnie przekazać go fundacji, która poprowadzi tam hospicjum - dodał.

Miasto planuje przeznaczyć pod budowę hospicjum działkę w dzielnicy Niedobczyce. Jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku przyszłego hospicjum. Drugi etap realizacji zadania to sporządzenie wielobranżowej dokumentacji technicznej projektowo-kosztorysowej wraz z zagospodarowaniem terenu. Sama budowa budynku hospicjum stacjonarnego będzie stanowić trzeci etap realizacji zadania.

Środki finansowe na realizację zadania w zakresie etapu pierwszego i drugiego zostaną zabezpieczone w budżecie miasta na lata 2018-2019, zaś na realizację trzeciego etapu zadania - w budżecie miasta na lata 2020-2021.

- Przyjęcie uchwały dotyczącej budowy hospicjum stacjonarnego w Rybniku traktujemy jako wielki sukces osób, firm i instytucji, które poparły naszą inicjatywę. Trudno tak poważne zadanie realizować samodzielnie - podkreślił członek Rady Fundacji Puls-Med Blisko Ciebie Marcin Kopczyński.

Prezes fundacji Sylwia Figura-Kluszczyńska wskazała, że już działalność hospicjum domowego pokazała, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu świadczenia.

- Pomoc domowa jest ważna, ale na pewnym etapie rozwoju choroby przestaje się sprawdzać. W sytuacjach skrajnych pacjenci wymagają całodobowej opieki wyspecjalizowanego personelu. I to był ten bezpośredni impuls, by rozpocząć starania o utworzenie w naszym mieście hospicjum stacjonarnego. Mamy doświadczenie w zakresie pomocy paliatywnej i hospicyjnej, dlatego zdecydowaliśmy się na kolejny krok ku kompleksowej pomocy osobom cierpiącym z powodu nieuleczalnej choroby - powiedziała.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH