Jeszcze trwa remont pomieszczeń na potrzeby tej kliniki, zlokalizowane w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, ale w piątek już ruszą pierwsze szkolenia dla rodziców z metod rehabilitacji. Trwają też szkolenia personelu medycznego.

Klinika rehabiltacyjna zostanie otwarta w ramach projektu finansowanego z dotacji z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (453,4 tys. euro) oraz Ministerstwa Zdrowia (ponad 80 tys. euro).

Głównym celem projektu ma być osiągniecie lepszej jakości i efektywności rehabilitacji oraz poprawa dostępności do specjalistycznej rehabilitacji dzieci z całego regionu. Do tej pory bowiem w USDK działa jedynie mały pododdział rehabilitacji w ramach Kliniki Neurologii i Rehabilitacji. Jest tam jedynie sześć łóżek dla małych pacjentów, a potrzeby są znacznie większe.

W nowej klinice ma być 12 łóżek. Pozwoli to objąć opieką ok. 200 pacjentów rocznie. Obecnie to ok. 80 osób. Dzięki projektowi kupione zostaną do kliniki łóżka rehabilitacyjne, stoły terapeutyczne, wanny do masażu, urządzenie do masażu leczniczego w schorzeniach neurologicznych (mózgowe porażenie dziecięce, zespół Downa, przykurcze mięśniowe) i stanach pourazowych, kabiny do ćwiczeń przy schorzeniach narządów ruchu czy stół pionizacyjny do leczenia ciężkich stanów pourazowych rdzenia kręgowego i rekonwalescencji po długim leżeniu.

W ramach projektu powstaną też filmy instruktażowe dla rodziców dzieci wymagających rehabilitacji. Filmy mają być pomocne tym rodzicom, którzy ze względu na limity uczestników wynikające z projektu nie mogą wziąć udziału w szkoleniach. Powstaną filmy dotyczące 14 tematów. Będą m.in. podpowiadać i instruować jak rehabilitować dziecko z zespołem Downa, porażeniem mózgowym, z przepukliną oponowo-rdzeniową, z upośledzeniem umysłowym, dziecko urodzone przedwcześnie, ale też dziecko z mukowiscydozą, które wymaga rehabilitacji oddechowej, dziecko po zabiegach kardiochirurgicznych czy dzieci będące w stanie śpiączki.

Filmy będzie dystrybuować poradnia rehabilitacyjna w UDSK.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH