Rusak: państwo nie powinno zapominać o małych inwestorach Robert Rusak, wiceprezes Izby Polmed; FOT. PTWP

- Zachęty inwestycyjne deklarowane przez władze są oczekiwane, ale jaka jest rzeczywistość? - pytał Robert Rusak, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed podczas sesji "Przemysł i medycyna" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Katowice, 10-12 maja 2017r.).

Zwrócił uwagę na oczekiwania urzędników, które mijają się czasem z rzeczywistością oraz nierównomierne podejście do stosowania zachęt dla innowatorów przez polski rząd.

- Kiedyś rozmawiałem z jednym z ministrów, który zaproponował, by do Polski przyjechał przedstawiciel dużej firmy, by porozmawiać o inwestycjach. To oczywiście jest to zrobienia, ale po części kurtuazyjnej zapewne padną proste pytania: jakie jest prawo, czy jest stabilne, jaka jest atmosfera wokół tego biznesu? - wylicza prezes Rusak.

- Trzeba również pamiętać, że inwestowanie to nie tylko R&D i zakładanie nowych fabryk, ale też kupowanie start-upów. Nasz regulator patrzy tylko na wielkie koncerny i zachęca je do postawienia fabryk i zatrudnienia ludzi. Bardzo mało daje zachęt dla rodzimych producentów  - innowatorów - zaznacza.

- Branża wyrobów medycznych jest jeszcze taką, w której innowacja może powstać w przysłowiowym garażu. Po drugie, udoskonalanie wyrobów medycznych w porównaniu do branży lekowej ma inną, szybszą ścieżkę czasową - dodaje wiceprezes POLMED-u.

Podał niedawny przykład szwajcarskiej rodzinnej firmy produkującej zastawki serca. Spółka została kupiona przez duży koncern międzynarodowy za 430 mld euro.

- Obecnie wiele niemieckich start-upów jest kupowanych przez duże firmy. To pokazuje, że aktywność małych innowatorów jest wspierana przez państwo, a te projekty są potem kupowane przez duże koncerny. Finalnie innowacja jest wprowadzana z korzyścią dla pacjenta - podsumowuje Robert Rusak.

- Nieprawdą jest, że na medycynie nie można robić biznesu. Na ochronie zdrowia powinno się robić biznes, bo w przeciwnym razie nie będzie się rozwijała innowacja na tym rynku - mówił z kolei Wojciech Kostro, prezes firmy 3M Poland.

- Zgadzam się z postawioną kiedyś przez ministra zdrowia tezą, że ochrona zdrowia nie jest po to, by generować zyski. Ale wszystko to, co jest dookoła służby zdrowia, w tym firmy, które na tym rynku funkcjonują, muszą generować zyski. W przeciwnym razie nie ma miejsca na innowację. A to jest rynek, który innowacji potrzebuje i który innowacjami stoi - dodał Wojciech Kostro.

Pełna relacja z sesji „Przemysł i medycyna” już wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl i czerwcowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 6/2017).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH