Radziwiłł: już 69 wniosków o opinię ws. celowości inwestycji Wnioski w ramach IOWISZ dotyczyły m.in. opieki onkologicznej oraz wymiany sprzętu medycznego wykorzystywanego w leczeniu chorób układu krążenia. Fot. PTWP

Dotychczas do resortu zdrowia wpłynęło 69 wniosków o wydanie opinii o inwestycji w sektorze zdrowia - poinformował w piątek (27 stycznia)minister Konstanty Radziwiłł. Wnioski spływają również do wojewodów; na Mazowszu opiniowano m.in. wymianę sprzętu do leczenia chorób układu krążenia.

- Od pewnego czasu jesteśmy krytykowani, że zmiany, jakich dokonuje się w służbie zdrowia to rewolucja, zmiany, których nie wytrzyma ten system, itd., itd. Wydaje się, że jest niewiele takich elementów jak IOWISZ (...), które wprowadzają rewolucję w dobrym tego słowa znaczeniu, polegającą na zarządzaniu służbą zdrowia w sposób sensowny i efektywny, co dotychczas nie zawsze miało miejsce - powiedział Radziwiłł na konferencji prasowej w Warszawie.

IOWISZ, czyli Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia, został uruchomiony pod koniec września. Jest wykorzystywany przy ocenie, czy planowana inwestycja w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej czy podstawowej opieki medycznej, która miałaby być finansowana ze środków publicznych, jest celowa. Dotyczy to zarówno budowy nowych placówek, modernizacji, rozbudowy już istniejących oraz wyposażenia ich w sprzęt.

Opinię o celowości inwestycji, po zasięgnięciu stanowiska NFZ, wydaje minister zdrowia lub właściwy wojewoda.

W piątek (27 stycznia) Radziwiłł poinformował, że dotychczas do resortu wpłynęło 69 wniosków. Ministerstwo wydało już 39 opinii, z czego 31 było pozytywnych, a 8 negatywnych.

Jak poinformował, trzy wnioski, które wpłynęły do resortu, pozostały bez rozpoznania po informacji, że zostały one błędnie wysłane lub błędnie wypełnione, zaś jeden wysłany wniosek w ogóle nie dotarł do ministerstwa.

Minister zaznaczył, że obecnie nie może podać liczby wniosków, jakie w skali całego kraju złożono do wojewodów.

Obecny na konferencji wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera poinformował, że od momentu uruchomienia systemu IOWISZ do urzędu wpłynęło siedem wniosków, z czego zaopiniowano cztery: trzy pozytywnie, jeden negatywnie. Dodał, że dotyczyły one m.in. opieki onkologicznej oraz wymiany sprzętu medycznego wykorzystywanego w leczeniu chorób układu krążenia i chorób nowotworowych.

W dwóch przypadkach opinia jest w trakcie przygotowania. Jeden wniosek wymaga oceny formalnej. Dwa wnioski wpłynęły w wersji elektronicznej, po wpłynięciu w wersji papierowej będą poddane ocenie formalnej. Wnioski, które są w trakcie opiniowania, dotyczą m.in. wymiany wyeksploatowanego sprzętu medycznego, zakupu nowych urządzeń w zakresie onkologii, utworzenia oddziału z blokiem operacyjnym oraz pracowni rezonansu magnetycznego i rentgenodiagnostyki.

Według wojewody, złożone wnioski odpowiadają na priorytety wynikające z mapy potrzeb zdrowotnych na Mazowszu.

- IOWISZ przede wszystkim poprawia przejrzystość procesu, czy dana inwestycja powinna być realizowana. Z drugiej strony zwiększa racjonalność oceny przed podjęciem decyzji - zaznaczył wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

Uzyskanie pozytywnej oceny w ramach IOWISZ ma ułatwiać placówkom medycznym rozwój zgodny z potrzebami zdrowotnymi mieszkańców. Resort zdrowia przekonywał, że opiniowanie pomoże zapobiegać chaotycznemu i krótkowzrocznemu rozwoju rynku usług medycznych, a jednocześnie podniesie efektywność wydatkowania środków publicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH